Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy I
Temat: Poznajmy się - podobieństwa i różnice.
Cel ogólny lekcji: integracja zespołu klasowego.
Cele szczegółowe: kształcenie zdolności wyszukiwania cech wspólnych, właściwych dla danej grupy, kształcenie zdolności wyszukiwania zalet u innych
Metody dydaktyczne: mapa mentalna, gry i zabawy ruchowe
Formy: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: arkusze papieru, flamastry, karty pracy.
Ćwiczenia i gry mają zaciekawić, zainspirować i pomóc młodzieży w zawiązaniu więzi społeczności klasowej. Realizacja założeń opiera się na aktywności i dobrym nastawieniu uczniów oraz nauczyciela. Celem zajęć jest stworzenie okazji do wzajemnego poznania się członków grupy.
Przebieg zajęć
Zapoznanie uczniów z celem zajęć i ogólnym zarysem ćwiczeń.
„Tak czy nie?”
Wyznaczam na środku sali umowną linię dzielącą ją na pół. Uczniowie zajmują miejsca po obu jej stronach, w zależności od swojego stanowiska do określonego stwierdzenia wygłoszonego przeze mnie lub inną osobę prowadzącą. Jedna połowa sali przeznaczona jest dla odpowiedzi „tak”, druga dla „nie”. Po każdej zmianie miejsc należy rozejrzeć się dookoła i zobaczyć, kto znalazł się po tej samej stronie, co ja.
Przykładowe stwierdzenia:
- jestem odważny
- lubię jeść czekoladę
- potrafię jeździć na łyżwach
- często się przeziębiam
- zwykle odrabiam prace domowe
- mam psa
- stwierdzenia zaproponowane przez uczniów.
„Trzy zalety”
Materiały: karty z liczbami, lista uczniów.
Każdy dostaje arkusz z 6 liczbami. Następnie należy podejść do 6 osób, których numery z dziennika mamy na kartce, dowiedzieć się od nich i zapisać, co im się najbardziej podoba w osobie pytającej (minimum 3 cechy lub rzeczy).
Chętni uczniowie mówią o swoich odczuciach po uzyskaniu określonych informacji o sobie. Czy się z nimi zgadzają? Czy coś ich zaskoczyło?
„Podobieństwa i różnice”
Materiały: arkusze papieru, pisaki.
Dzielimy klasę losowo na kilka 4 - 5 osobowych grup. Każdy zespół na planszy rysuje duży kwiat z 4 lub 5 płatkami. Każdy płatek to jeden członek grupy. W ciągu 15 minut starają się znaleźć jak najwięcej podobieństw i różnic między sobą. Zapisują je na kwiatku. W płatki wpisujemy to, czym dana osoba różni się od reszty grupy np. długie włosy, umiejętność gry na gitarze, w środek kwiatka wpisujemy te cechy i zainteresowania, które są wspólne dla całej grupy. Następnie każda grupa prezentuje swoje plansze na forum.
Omówienie:
Czy dzięki temu ćwiczeniu udało ci się spotkać osoby o podobnych zainteresowaniach, cechach?
Czy dostrzeżone różnice wzbudziły twoją ciekawość i chęć do lepszego poznania kolegów?
Podsumowanie zajęć.
Chociaż każdy z nas jest inny, mamy wiele cech indywidualnych, to tak naprawdę łączy nas dużo więcej niż dzieli, a ponieważ mamy ...