Dodaj publikację
Autor
Maciej Leński
Data publikacji
2013-06-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
7

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja jest poświęcona wzmacnianiu stawów kończyn  dolnych w celu ograniczenia kontuzji tych stawów oraz szybszej rehabilitacji pourazowej.
 Pobierz (docx, 19,1 KB)

Podgląd treści

Program pracy na dyskach ortopedycznych

Dla uczniów klas I-III

III. Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu

Maciej Leński

Opracował Maciej Leński

Nauczyciel wychowania fizycznego

Charakterystyka programu : Program pracy na dyskach oparty jest w głównej mierze na dyskach ortopedycznych. Ma na celu podniesienie sprawności poprzez ćwiczenia równowagi, poprawę napięcia mięśniowego kończyn dolnych a tym samym zmniejszenie ilości występujących urazów. Dyski ortopedyczne mają szeroki wachlarz zastosowań w gimnastyce korekcyjnej, rehabilitacji pourazowej czy prewencji urazowej w różnych odmianach sportu. Mają średnicę 33 centymetrów i pokryte są wypustkami zwiększającymi przyczepność ćwiczących osób. Charakteryzuje je duża plastyczność i sprężystość oraz maksymalne obciążenie 200 kg.

Wykonywanie programu przewidziane jest przez 6 tygodni na co najmniej dwóch z trzech lekcji w tygodniu. Ćwiczenia w ramach programu będą się odbywały podczas rozgrzewki zajmując ok. 10 minut lekcji.

Cele ogólne : Dyski ortopedyczne zwane również poduszkami dynamicznymi mogą być wykorzystywane w wieloraki sposób :

Korygowania wad postawy

Redukcji napięcia podczas siedzenia i wzmocnienia mięśni grzbietu

Masaż receptorów stóp

Wzmacnianie mięśni, więzadeł, przyczepów mięśni stopy i stawów: kolanowego, skokowego

Na temat ostatniego zastosowania poświęcę najwięcej uwagi w powyższym programie. Podczas pracy na dyskach uczniowie będą mieli za zadanie stojąc na jednej nodze utrzymać równowagę wykonując poszczególne ćwiczeni. Stopień trudności ćwiczeń będzie uzależniony od ilości wcześniejszych ćwiczeń, sprawności ogólnej uczniów oraz poziomu cech motorycznych - koordynacji i równowagi.

Cele szczegółowe : Program ten jest ukierunkowany na uczniów III LO, którzy w trakcie swojej aktywności na lekcjach ruchowej ulegają kontuzjom i urazom. Najczęściej kontuzjowanym stawem jest skokowy, mniej kolanowy. Zamierzonym efektem jest wzmocnienie powyższych stawów i mm stóp co ,mam nadzieję, przełoży się na zmniejszenie kontuzji w grupie uczniów naszej szkoły.

Celami szczegółowymi będzie wzmocnienie następujących stawów i grup mięśniowych wokół tych stawów :

Stawu kolanowego

Mięsień czworogłowy (prostowanie nogi w stawie kolanowym)

Mięsień dwugłowy (zginanie nogi w kolanie)

Miesień przywodziciel wielki uda (odwodzenie nogi)

Aparat więzadłowy stawu kolanowego

Stawu skokowego

Mięsień brzuchaty i płaszczkowaty (trójgłowy) łydki z przyczepem końcowym w postaci ścięgna Achillesa (prostowanie stopy względem podudzia)

Mięśnie strzałkowy przedni (zginanie stopy względem podudzia)

Aparat więzadłowy stawu skokowego

Beneficjenci programu : Ćwiczeniami będą objęci uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu klas od I- III , również uczniowie biorący udział w zajęciach SKS przez okres roku szkolnego 2012/2013. W klasach prowadzonych przeze mnie badana będzie ilość urazów i kontuzji na lekcjach wychowania fizycznego w stosunku do roku 2011/2012. Chcę udowodnić ,że regularne ćwiczenia na dyskach ortopedycznych są w stanie ograniczyć ilość kontuzji stawów skokowych i kolanowych.

Zestaw ćwiczeń :

Stanie ...