Dodaj publikację
Autor
Urszula Tomczak
Data publikacji
2013-06-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
112

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji dotyczący mitów, wytłumaczenie związku frazeologicznego "puszka Pandory".
 Pobierz (doc, 31,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji języka polskiego w klasie Va

Temat: Jak mit tłumaczy istnienie nieszczęść na świecie?

Cel ogólny: ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zna treść mitu „Puszka Pandory”
- potrafi odszukać w tekście odpowiedzi na zadane pytania i zredagować pytania do tekstu.
- odnajduje w tekście fragmenty do argumentacji
- wymienia cechy Pandory
- potrafi odszukać związek frazeologiczny w słowniku
- rozumie znaczenie związku frazeologicznego „puszka Pandory”
- dostrzega podobieństwa w wierzeniach chrześcijan i starożytnych
- prawidłowo zapisuje wyrazy pod względem ortograficznym
- próbuje redagować notatkę

Środki dydaktyczne:
- mit „Puszka Pandory”
- słownik związków frazeologicznych

Formy pracy:
- praca indywidualna

Metody:
- praca z tekstem literackim
- redagowanie pytań i odpowiedzi
- ćwiczenia redakcyjne

Przebieg lekcji:

1. Wprowadzenie: przypomnienie wiadomości na temat mitologii, poznanych mitów, krótkie przedstawienie postaci Prometeusza.

2. Zapisanie tematu lekcji.

3. Czytanie tekstu literackiego – mitu pt. ,, Puszka Pandory’’

4. Zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi mające na celu doskonalenie rozumienia przeczytanego mitu.

5. Rozwiązywanie testu: prawda – fałsz, argumentowanie odpowiedzi poprzez odczytanie cytatów,

6. Wypisanie cech Pandory

Pandora – piękna, dowcipna, miała niezwykły wdzięk, czar, potrafiła pięknie mówić, tkać, haftować

7. Redagowanie notatki na temat mitu.
Bogowie wykorzystali ciekawość kobiety i uległość mężczyzny wobec niej. Wyposażyli piękną Pandorę w puszkę, w której były zamknięte nieszczęścia.

8. Jakie postacie przypominają Epimeteusza i Pandorę?

9. Objaśnienie związku frazeologicznego „puszka Pandory”, ćwiczenia w posługiwaniu się słownikiem, odczytanie objaśnienia, zapisanie do zeszytu.

puszka Pandory – zbiór, źródło zła, kłopotów, nieszczęść

10. Zastosowanie związku frazeologicznego w zdaniu.

Praca domowa
Jak wyglądałby świat, gdyby Pandora nie otworzyła puszki? ( co najmniej 5 zdań )

Opracowała; Urszula Tomczak