Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Róg
Data publikacji
2013-06-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
14

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji - "Obliczanie przemieszczeń".
 Pobierz (doc, 39,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji

1. Nauczyciel prowadzący: .................................
2. Nauczyciel hospitujący: ...................................
3. Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:
- temat lekcji poprzedniej: „Odkształcenia – wiadomości ogólne”
- temat lekcji prowadzonej: „Obliczanie przemieszczeń”
- temat lekcji następnej: „Ćwiczenia w obliczaniu przemieszczeń."
4. Data: 09.12.2009 r.
5. Klasa: III TB
6. Miejsce lekcji: pracownia techniczna.
7. Typ szkoły: Technikum
8. Czas trwania lekcji: 45 min.

Cele dydaktyczne

▪ zapoznanie uczniów z metodą obliczania przemieszczeń w dowolnych statycznie wyznaczalnych układach prętowych wg. wzoru Maxwella-Mohra, pozwalającą na wyznaczanie przemieszczeń w określonych miejscach belki
▪ zapoznanie uczniów z praktycznym zastosowanie w/w wzoru
▪ przedstawienie uczniom sposobu postępowania podczas obliczeń

Cele operacyjne

← Uczeń powinien znać:
▪ wzór Maxwella-Mohra
▪ sposób postępowania podczas obliczeń przemieszczeń

← Uczeń powinien umieć:

▪ Objaśnić zastosowanie
wzoru Maxwella-Mohra

▪ Wykonać obliczenia przemieszczeń liniowych i kątowych

Metody nauczania

▪ pogadanka naprowadzająca, dyskusja
Środki dydaktyczne

▪ podręcznik „Wytrzymałość materiałów” Grażyna Janik

Forma pracy

▪ z całą klasą

Przebieg lekcji

1. Część organizacyjna: - zaprowadzenie porządku w klasie po przerwie

- sprawdzenie listy obecności

2. Część nawiązująca:
- podanie tematu i celu lekcji

- przypomnienie na czym polega sprawdzenie warunku sztywności

- przypomnienie rodzaju odkształceń jakie mogą pojawić się w zginanych elementach konstrukcji

3.Część właściwa:
- podanie metody obliczania przemieszczeń w dowolnych statycznie wyznaczalnych układach prętowych wg wzoru Maxwella-Mohra, pozwalającej na obliczanie przemieszczeń w określonych miejscach belki

- podanie i objaśnienie wzoru Maxwella-Mohra

- zapoznanie z praktycznym zastosowaniem w/w wzoru

- podanie sposobu postępowania podczas obliczeń

4. Podsumowanie lekcji przez kierowanie krótkich pytań do uczniów.

Nauczyciel:
...................................................