Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Róg
Data publikacji
2013-06-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji - "Metoda Rittera".
 Pobierz (doc, 41,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji

1. Nauczyciel prowadzący: .......................................
2. Nauczyciel hospitujący: ........................................
3. Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:
- temat lekcji poprzedniej: „Ćwiczenia w obliczaniu sił w prętach kratownicy”
- temat lekcji prowadzonej: „Metoda Rittera”
- temat lekcji następnej: „Metoda Rittera - ćwiczenia"
4. Data: 10.04.2013 r.
5. Klasa: II TB
6. Miejsce lekcji: pracownia budowlana
7. Typ szkoły: Technikum
8. Czas trwania lekcji: 45 min.

Cele dydaktyczne
▪ przedstawienie uczniom w jakim celu stosuje się metodę Rittera.
▪ zapoznanie uczniów z warunkami równowagi niezbieżnego układu sił działającego na część kratownicy
▪ przedstawienie uczniom sposobu postępowania podczas obliczeń

Cele operacyjne

← Uczeń powinien znać:
▪ w jakim celu stosuje się metodę Rittera
▪ sposób postępowania podczas obliczeń

← Uczeń powinien umieć:

▪ wyznaczyć punkty Rittera
▪ określić warunki równowagi względem w/w punktów

Metody nauczania

▪ pogadanka naprowadzająca, dyskusja

Środki dydaktyczne

▪ podręcznik „Statyka budowli” Grażyna Janik

Forma pracy

▪ z całą klasą

Przebieg lekcji

1. Część organizacyjna: - zaprowadzenie porządku w klasie po przerwie

- sprawdzenie listy obecności

2. Część nawiązująca:
- podanie tematu i celu lekcji

- przypomnienie co to jest moment statyczny względem dowolnego punktu i w jaki sposób się go oblicza

- przypomnienie wyznaczania prętów zerowych w kratownicy

- przypomnienie sposobu postępowania podczas określania sił w prętach kratownicy metodą analitycznego równoważenia węzłów

3.Część właściwa:
- podanie w jakim celu stosuje się metodę Rittera

- objaśnienie warunków równowagi niezbieżnego układu sił działającego na część kratownicy

- przedstawienie sposobu wyznaczania punków Rittera

- podanie sposobu postępowania podczas obliczeń

4. Podsumowanie lekcji przez kierowanie krótkich pytań do uczniów.

Nauczyciel:

...................................................