Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie 2ls
Temat lekcji: Dekadentyzm w wierszu Koniec wieku XIX
Data prowadzenia lekcji: 30.04.2013 r.
Nauczyciel: mgr Agnieszka Jarocka
Cele lekcji:
➢ poziom podstawowy
-uczeń charakteryzuje postawę dekadencką i ustala jej źródła,
-wyjaśnia podstawowe założenia filozofii Schopenhauera i Nietzschego,
-formułuje hipotezę interpretacyjną wiersza;
-określa funkcję językową tekstu;
-zna i stosuje pojęcie dekadentyzm;
-rozpoznaje zastosowane w wierszu środki stylistyczne;
➢ poziom ponadpodstawowy
-interpretuje wiersz Kazimierz Przerwy Tetmajera Koniec wieku XIX ;
-wykrywa inspiracje filozoficzne w wierszu Koniec wieku XIX ;
-wykorzystuje kontekst filozoficzny do interpretacji utworu.
Standardy wymagań:
I.12: Zdający wie, zna i rozumie na czym polega umiejętność publicznego zabierania głosu oraz zna podstawowe pojęcia retoryczne: pytanie retoryczne, metaforę,
I.28: Zdający wie, zna i rozumie podstawowe konteksty interpretacyjne poznanych utworów,
rozumie rolę kontekstu w odczytaniu utworu
II.24: Zdający potrafi odtworzyć informacje sformułowane wprost, przetworzyć informacje, np. porządkować i hierarchizować, stosować do rozwiązania problemu, wskazać przyczyny i skutki, oddzielić informacje od opinii,
III.12: Zdający potrafi gromadzić, selekcjonować materiał, hierarchizować argumenty, formułować hipotezy i wnioski,
III .25: Zdający potrafi wyszukać literaturę przedmiotu, dokonać jej selekcji według określonych kryteriów; wykorzystać ją do opracowania tematu,
III. 27: Zdający potrafi notować, sporządzić plan, konspekt,
Metody pracy:
-elementy wykładu,
-rozmowa nauczająca,
-praca z tekstem,
-burza mózgów,
-praca w grupach.
Formy pracy:
-zbiorowa
-grupowa
Pomoce dydaktyczne:
-karta pracy ucznia
| | | |Przewi-dywany |
|Faza lekcji |Przebieg lekcji |Metoda |czas |
| | | |3 |
|1.Część |Sprawdzenie obecności | | |
|organizacyjna | | | |
| | | | |
|2.Rekapitulacja |W ramach powtórzenia i utrwalenia wiadomości nauczyciel wybiera |Rozmowa |6 |
|wtórna |ucznia do odpowiedzi, którego zadaniem jest |nauczająca | |
| |przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji poprzez odpowiedzi na | | |
| |następujące pytania: | | |
| | | | |
| |1.Wyjaśnij pojęcie ,,dekadentyzm”(P) | | |
| |2.Wymień źródła nastrojów katastroficznych (P) | | |
| |3.Przedstaw krótko poglądy F. Nietzschego (PP) | | |
| |4. Skomentuj pesymistyczny pogląd na świat Schopenhauera. Jak | | |
| |myślisz, dlaczego myśli romantycznego filozofa stały się tak | | |
| |popularne pod koniec XIX w.? (PP) | | |
| | | | |
| |Po wystawieniu oceny z odpowiedzi ustnej nauczyciel, w razie | | |
| |potrzeby, uzupełnia wypowiedź ucznia. | | |
| | | | |
|3.Realizacja |Nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy: | |2 |
|tematu |Dekadentyzm i antydekadentyzm. | | |
| | | | |
| |Nauczyciel przedstawia uczniom cele lekcji z |Rozmowa nauczająca | |
| |uwzględnieniem wymagań podstawowych i ponadpodstawowych.| | |
| | | | |
| |Odczytanie wiersza Kazimierz Przerwy- Tetmajera Koniec wieku |Praca z podręcznikiem | |
| |(załącznik nr 1) | | |
| | | | |
| |Uczniowie określają nastrój wiersza, poszukują nadrzędnego sensu |Rozmowa nauczająca | |
| |utworu i formułują wstępną hipotezę interpretacyjną. | |2 |
| | | | |
| |Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy (załącznik nr 2), dzięki | | |
| |którym dokonają analizy i interpretacji wiersza. | |2 |
| | | | |
| |Poszczególne polecenia na karcie pracy uczniów służą również zbadaniu| | |
| |stopnia opanowania standardów. | | |
| | | | |
| |Uczniowie pod kierunkiem ...