Dodaj publikację
Autor
Edyta Mikuła
Data publikacji
2013-06-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
13

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia prowadzone w grupie w Przedszkolu Specjalnym, grupa "0"
 Pobierz (docx, 20,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DNIA 19.01.2012 r.

ODDZIAŁ „G”

OSOBA PROWADZĄCA ZAJĘCIA: mgr Edyta Mikuła

TEMATYKA OŚRODKA OKRESOWEGO: „Ja w rodzinie”

TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: „Pomagam mojej mamie”

CELE GŁÓWNE:

- Utrwalanie wiedzy na temat swojej rodziny,

- Kształtowanie wiedzy na temat prac domowych i sprzętów w nich wykorzystywanych,

- Utrwalanie zaimków „mój- moja”

CELE OPERACYJNE:

Dziecko potrafi:

- rozpoznać członków swojej rodziny,

- używać poprawnie określeń „mój” „moja”

- nazywać czynności wykonywane podczas prac domowych,

- zna zastosowanie sprzętów użytku domowego,

GRUPA WIEKOWA: 5 – 7 lat

LICZBA DZIECI: do 7

METODY PRACY: praktycznego działania, zabawowa, oglądowa, słowna

FORMY PRACY : zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zdjęcia dzieci i członków ich rodzin, znaczki, kalendarz pogody, sylwetki przedstawiające członków rodziny, komunikator GoTalk 4 +, miniatury sprzętów AGD, ilustracje przedstawiające czynności domowe, kolorowe piłki,

UWAGI: Zadania będą uwzględniać indywidualne możliwości dzieci.

REALIZACJA

CZYNNOŚCI PRZYGOTOWAWCZE:

Rano, przed rozpoczęciem zajęć, nauczyciel :

- grupuje środki dydaktyczne,

- przygotowuje tablicę obecności oraz miejsce przed nią.

- dostosowuje komunikator Go Talk 4+ do aktualnego słownictwa.

- sprawdza stan techniczny siedzisk dla dzieci niesprawnych ruchowo, zabezpiecza miejsce zajęć.

CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE:

Po śniadaniu i czynnościach samoobsługowych w łazience, nauczyciel gromadzi dzieci przed tablicą w półokręgu i rozpoczyna powitanie.

CZYNNOŚCI ZASADNICZE:

Powitanie dzieci piosenką „Wszyscy są…”

Sprawdzenie poprawności pozycji zajmowanej przez dzieci podczas zajęć z pomocą piosenki „Siedzę prosto”

Określenie pogody – wybór odpowiednich obrazków z kalendarza pogody.

Zaznaczenie obecności dzieci ( losowe wybieranie znaczków, przyporządkowanie ich do dzieci, odnajdywanie własnego zdjęcia ), przeliczanie dzieci.

Rozmowa kierowana na temat rodziny, poszukiwanie zdjęć swojej rodziny (zwracanie uwagi na poprawne używanie zaimków „mój-moja”)

Przejście w inną część sali i zawiązywanie kręgu przy piosence „Mało nas”, zabawa muzyczno – ruchowa przy muzyce (taniec z zatrzymaniem – z wyłączeniem dzieci niesprawnych ruchowo, które pozostają aktywne grając na instrumentach muzycznych)

Prezentowanie tablic przedstawiających czynności wykonywane w gospodarstwie domowym, dobór do nich odpowiednich sprzętów oraz ilustrowanie ruchów wykonywanych podczas tych czynności.

CZYNNOŚCI FINALIZUJĄCE:

Ćwiczenia muzyczno – ruchowe z programem M. Ch. Knill’ów. Relaks.

ZAKOŃCZENIE:

Pochwała dzieci za udział w zajęciach.