Dodaj publikację
Autor
Barbara Król
Data publikacji
2013-07-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
42

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców „Spotkanie z Panią Wiosną” - zabawy w sferze intelektualnej, społecznej, emocjonalnej i motorycznej.  
 Pobierz (doc, 57,5 KB)

Podgląd treści

GR. XII

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Prowadząca: Barbara Król

Termin realizacji: 16.03.2011

Temat zajęcia: „Spotkanie z Panią Wiosną”- zabawy w sferze intelektualnej, społecznej,emocjonalnej i motorycznej.

Cel ogólny: dokonywanie obserwacji środowiska przyrodniczego i dzielenie się indywidualnymi spostrzeżeniami.

Cele operacyjne:

• rozpoznaje zwiastuny wiosny, zna nazwy wiosennych kwiatów,
• rozumie sens poznanego polskiego przysłowia;
• potrafi określić pogodę i zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla marcowej pogody;
• poprawnie rozwiązuje zagadki słowne;
• potrafi rozwiązać krzyżówkę, wyodrębnia głoski w wygłosie i nagłosie;
• zna cyfry 0-8, rozwiązuje proste działania matematyczne;
• potrafi liczyć co 1, co 2, co 3, co5 na centymetrze krawieckim;
• nazywa pory roku, nazwy miesięcy, dni tygodnia;
• potrafi improwizować zgodnie z muzyką;
• współdziała w zespole, w grupie, pracuje indywidualnie;

Forma: zajęcie z całą grupą, indywidualne. 

Metoda: słowna: rozmowa kierowana, opowiadanie 
oglądowa: pokaz
czynna: aktywny udział dzieci w zajęciu, zadań stawianych do wykonania. 

Środki dydaktyczne: zagadki słowne, emblematy wiosenne, sylweta pani Wiosny, ilustracje przedstawiające zjawiska atmosferyczne ( charakterystyczne dla marcowej pogody), piosenki o tematyce wiosennej, karty pracy indywidualnej, list od bałwanka, centymetr krawiecki, koperty z buziami ( smutne i wesołe). 

Przebieg zajęcia:
1.Wejście do sali przy piosence „Świeci słoneczko” i powitanie rodziców przez nauczycielkę i dzieci;
2.Powitanie dzieci przez nauczycielkę: Witam dzieci, które mają:
• kolorowe bluzki
• jasne włosy
• ciemne włosy
• wesołe buzie
• wiedzą jaki mamy dzisiaj dzień;
Utrwalenie nazw tygodnia.
3. Odczytanie listu od bałwanka - Nasz bałwanek zostawił list, posłuchajcie: "Żegnajcie dzieci. Bałwanek topnieje. Słońce pięknie świeci. Na dworze jest coraz cieplej, są coraz mniejsze przymrozki. Wkrótce odwiedzi Was pani Wiosna w zielonej sukience z kolorowymi kwiatami. W ogrodach pojawią się pierwsze przebiśniegi i krokusy. Na wierzbach pojawią się bazie i słychać będzie za oknem jak śpiewają ptaki. 
Do zobaczenia za rok: Wasz bałwanek.
Utrwalenie nazw pór roku.

4.Rozwiązanie „Wiosennej krzyżówki”. Litery znajdujące się w czerwonych polach czytane pionowo, utworzą hasło – WIOSNA. Dzieci odgadują zagadki, nauczycielka wpisuje hasła, dzieci dzielą wyrazy na głoski, wyodrębniają głoski w nagłosie i wygłosie;

ZAGDAKI:
• Używasz jej do gotowania i mycia. Potrzebna jest ludziom i zwierzętom do życia. Jest w stawie i rzece, w kałuży też ją spotkasz. Mnóstwo jej w morzu, jeziorze, w dodatku jest mokra.   (Woda)
• Do jej ucha nić się wkłada, kiedy uszyć coś wypada. To zagadka bardzo prosta: ma ją krawiec,  jeż i sosna.   (Igła)
• Lata koło nosa. Cała żółta w czarne paski, leci, brzęczy z daleka, każdy od niej ucieka.   (Osa)
• Choć nie mają kół, same pędzą w dół, ale musisz mieć sznurek, by ...