Dodaj publikację
Autor
Joanna Wielocha
Data publikacji
2013-07-03
Średnia ocena
5,00
Pobrań
90

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć otwartych z języka niemieckiego - lekcja z wykorzystaniem nowych trendów w metodyce, czyli nauka w stacjach (Stationenlernen), do tematu „Beim Arzt” („U lekarza”). Lekcja została przeprowadzona w 2 klasie technikum. Do kospektu zostały dołączone ćwiczenia  kompatybilne z podręcznikiem "alles klar 2a"
 Pobierz (docx, 32,3 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć otwartych języka niemieckiego - lekcja z wykorzystaniem nowych trendów w metodyce, czyli nauka w stacjach (Stationenlernen),

do tematu „Beim Arzt” („U lekarza”).

Temat : „Beim Arzt. Stationenlernen”

Klasa: 2 klasa technikumData: 13.02.2013

Cele ogólne :

- Utrwalenie słownictwa z zakresu tematycznego „Części ciała” (Körperteile), „Co Ci dolega?” (Was tut dir weh?) - Kształtowanie umiejętności czytania i słuchania- Utrwalenie czasu przeszłego Perfekt

- Rozwijanie umiejętności pracy w grupie i kontroli swojej pracy, procesu uczenia się

Przygotowanie do lekcji

Nauczyciel : 1. Przygotowuje stacje z ćwiczeniami do w/w tematu

Uczniowie:1. Powtarzają słownictwo do tematów: „Körperteile”, „Was tut dir weh?”

Ćwiczone sprawności:

Czytanie ze zrozumieniem, słuchanie ze zrozumieniem

Formy socjalne

Grupy dwuosobowe, plenum

Pomoce dydaktyczne

Podręcznik „allas klar 2a”, ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela, rozwiązania do ćwiczeń, magnetofon, tablica, plansza z częściami ciała

Faza lekcji

Czynności nauczyciela i ucznia

Metody pracy

Pomoce dydaktyczne

Czas

Faza wstępna

Faza ćwiczeń

Ewaluacja

Nauczyciel wita uczniów, sprawdza listę obecności i opowiada w jakiej formie będą się odbywały dzisiejsze zajęcia. Nauczyciel informuje, że uczniowie dzisiaj będą mogli sami zadecydować, które ćwiczenia chcą wykonać. Objaśnia również, że w każdej stacji znajduje się rozwiązanie ćwiczenia, z którego uczniowie powinni skorzystać po wykonaniu ćwiczenia i powinni poprawić ewentualne błędy.

Uczniowie będą pracować w parach. Nauczyciel przygotował kartki do podziału, na których są obrazki lub nazwy części ciała.

Uczniowie otrzymują karty pracy, na których zaznaczają które zadania już wykonali.

Nauczyciel podchodzi z uczniami do każdej stacji i krótko opowiada, jakie zadania mają uczniowie wykonać.

Uczniowie zaczynają pracę w stacjach.

Te pary, które nie mogą się zdecydować, od którego ćwiczenia zacząć mogą losować numer.

Każda para powinna rozwiązać zadania, które zostały umieszczone w 5 stacjach. Na kartach pracy zaznaczone one są wykrzyknikiem.

W stacji 3 i 4 został umieszczony ten sam typ ćwiczenia, więc uczeń może rozwiązać tylko jedno z tych dwóch, podobnie jak w stacjach 7 i 8.

Nauczyciel jest cały czas do dyspozycji uczniów, w subtelny sposób podpowiada i objaśnia zadania do wykonania.

Typy ćwiczeń w poszczególnych stacjach:

Stacja 1 i 2 – uczniowie uzupełniają na podstawie wcześniej poznanego słownictwa zdania, w których brakuje słów. Ćwiczenia są skonstruowane według tego samego wzoru jednak mają inne przykłady.

Stacja 3 – uczniowie najpierw czytają dialog a potem słuchają nagrania, w trakcie którego zaznaczają 5 informacji nie zgadzających się z wysłuchanym tekstem.

Stacja 4 – uczniowie mają ułożyć wypowiedzi w dialogu pt.: „U lekarza”.

Stacja 5 – uczniowie czytają tekst z ćwiczenia A5 na stronie 26 w podręczniku, potem zaznaczają ...