Dodaj publikację
Autor
Barbara Długa
Data publikacji
2013-07-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
48

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wiosną liczę i rachuję- scenariusz zajęć z zakresu edukacji matematycznej.
 Pobierz (docx, 22,1 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęcia

Przedszkole 174 „Królewna Śnieżka”

w Poznaniu

Temat: „Wiosną liczę i rachuje ”.

Grupa dzieci: 4-5-letnich

Data: 26.04.2013r

Prowadząca: Barbara Długa

Cele ogólne:

- kształtowanie umiejętności liczenia w możliwie szerokim zakresie;

- manipulowanie przedmiotami i ustalenie wyniku dodawania;

- doskonalenie umiejętności skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu

Cele szczegółowe:

-utrwalenie liczebników porządkowych( pierwsza, druga..), kształcenie umiejętności uważnego słuchania tekstu literackiego i przełożenia go na język matematyczny;

- w skupieniu słuchanie opowiadania, rozumienie pytania nauczycielki i chętne na nie odpowiadanie;

-sprawnie posługiwanie się liczebnikami głównymi;

- wyodrębnia przedmioty do policzenia, ustawia je w szeregu;

- przestrzega uzgodnionych umów;

- potrafi poradzić sobie z emocjami i rozumnie zachować się w sytuacjach trudnych, pełnych napięć;

- umie nabyte umiejętności zastosować w praktycznym działaniu;

- myśli logicznie i samodzielnie;

Formy:

-Praca zbiorowa, jednolita całą grupą

-Praca indywidualna, jednolita

Metody:

- podające: opowiadanie, objaśnienia

- praktyczne: pokaz ćwiczenia

Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniem utworów ; wiersz W. Chotomskiej „Kropki biedronki” oraz „Jak biedronka zgubiła kropki”; emblemat biedronki i listka dla każdego dziecka; klej oraz pisaki dla każdego dziecka; kwiatki ze środeczkami w kształcę figur geometrycznych; puzzle; emblematy: biedronki; stojaki z kwiatkami.

Przebieg zajęcia:

1. „ Kłopoty biedronki”.

Wiersz matematyczny połączony z przeliczaniem w zakresie 7. Każde dziecko rozkłada przed sobą emblemat biedronki, rozkłada na listku siedem 7 kropek.

Nauczyciel czyta wiersz. Następnie następuje omówienie treści utworu i na pytania stawiane przez nauczyciela:

-Kto jest bohaterem wiersza?

-Co przydarzyło się biedronce?

-Ile kropek miała, zgubiła biedronka?

Ułóż siedem kropek na biedronce.

-Gdzie wpadły kropki?

Przy każdym wersie wiersza dziecko wykonuje polecenia nauczyciela. Odejmij jedną kropkę. Policz ile zostało biedronce kropek itd.

Wiersz " Kropki biedronki"

Po zielonych łąkach z łodyżki na listek wędruje biedronka

Spotkała ślimaka i małego żuczka -

Gdzie idziesz biedronko ?

Czego tutaj szukasz?

A biedronka płacze łapką łzy ociera:

Pogubiłam kropki , co ja zrobię teraz ?

,, Jak biedronka zgubiła kropki?”

W poniedziałek bardzo rano pierwsza kropka wpadła w siano

Odłóż na bok, odejmij jedną kropkę. Powiedz ile biedronce zostało kropek.

Drugą kropką wiatr we wtorek grał w siatkówkę nad jeziorem

Odłóż na bok, odejmij jedną kropkę. Powiedz ile biedronce zostało kropek .Ile biedronka zgubiła kropek. Policz.

W środę kos dał swoim dzieciom do zabawy kropkę trzecią

Ile kropek musimy odłożyć na listek?

Odłóż na bok, odejmij jedną kropkę. Powiedz ile biedronce zostało kropek .Ile biedronka zgubiła kropek. Policz.

W czwartek czwarta z siedmiu kropek w świat ruszyła autostopem

Odłóż na bok, odejmij jedną kropkę. Powiedz ile biedronce zostało kropek .Ile biedronka zgubiła kropek. Policz.

Piąta kropka ...