Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy MIEJSCOWOŚĆ, dnia ……….
Scenariusz zajęć rewalidacji indywidualnej
Data: ……..
Klasa/dzieci: ……….
Prowadzący: …………………..
Czas trwania: 45 minut
TEMAT: Ćwiczenie percepcji wzrokowej oraz wzrokowo-ruchowej - poszerzenie pola widzenia i kształtowanie umiejętności wyczytywania.
CEL OGÓLNY ZAJĘĆ:
– Doskonalenie obszarów odpowiedzialnych za umiejętność czytania.
CELE OPERACYJNE ZAJĘĆ:
– Trening oczu,
– Trening pola widzenia,
– Trening Schulza,
– Trening uwagi pamięci sensorycznej.
CELE REWALIDACYJNE:
– Doskonalenie percepcji wzrokowej,
– Doskonalenie percepcji wzrokowo-ruchowej,
– Poszerzenie pola widzenia,
– Doskonalenie umiejętności skupiania uwagi i koncentracji.
METODY PRACY: trening
FORMY PRACY: indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty pracy, wskaźnik, książka, obrazki, w których wskazywać trzeba różnice
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZĘŚĆ WSTĘPNA
|Lp. |Rodzaj ćwiczenia |Przebieg ćwiczenia |Pomoce |Uwagi organizacyjne |
|1. |Trening wzroku |- wodzenie oczami za obiektem |wskaźnik | |
| | |- „rysowanie” oczami okręgów | | |
| | |- spoglądanie w górę i dół albo naprzemiennie | | |
| | |- wodzenie wskaźnikiem po wyrysowanych liniach | | |
| | | |wskaźnik, załącznik 1 | |
|2. |Trening pola widzenia |- kartkowanie ksiązki |wskaźnik, książka |45 sekund |
| | |- „rysowanie” wskaźnikiem odwróconej litery S na | |1 minuta |
| | |kolejnych kartkach ksiązki |[pic] | |
| | |- „rysowanie” wskaźnikiem niezaokrąglonej odwróconej| | |
| | |litery S na kolejnych kartkach ksiązki |[pic] |1 minuta |
| | |- „rysowanie” wskaźnikiem litery U na kolejnych | | |
| | |kartkach ksiązki |[pic] | |
| | | | |1 minuta |
CZĘŚĆ ZASADNICZA
|Lp. |Rodzaj ćwiczenia |Przebieg ćwiczenia |Pomoce |Uwagi organizacyjne |
|1. |Trening Schulza |- Odszukiwanie kolejnych liczb na karcie pracy |Karta pracy Załącznik 2, 3, |załącznik 2a – 1-9 |
| | |- Odszukiwanie kolejnych liter na karcie pracy |4, 5 |załącznik 2b – 12-23 |
| | |- Przepisanie liczb | |załącznik 2c – 33-47 |
| | |- przepisywanie słów | |załącznik 3a – a-d |
| | | | |załącznik 3b – a-f |
| | | | |załącznik 3c – A-f |
| | | | | |
| | | | |przy przepisywaniu |
| | | | |liczb i słów zakrywamy |
| | | | |kolumnę białym paskiem |
| | | | |papieru (kartką) i |
| | | | |odkrywamy je |
| | | | |przesuwając kartkę w |
| | | | |dół |
|2. |Trening uwagi pamięci sensorycznej|- odnajdywanie i wykreślanie sekwencji literowych |Załącznik 6 | |
| | |- podkreślanie liczb, które zawierają w dowolnej | | |
| | |pozycji cyfrę 4 |Załącznik 7 | |
| | |- wykreślanie z zestawienia kwadratów podanego | | |
| | |wyrazu | | |
| | | |Załącznik 8 | |
CZĘŚĆ KOŃCOWA
|Lp. |Rodzaj ćwiczenia |Przebieg ćwiczenia |Pomoce |Uwagi organizacyjne |
|1. |Wyszukiwanie różnic |- wyszukiwanie różnic na obrazkach |obrazki, w których wskazywać | |
| | | |trzeba różnice | |
Opracowała: Agata Koptyńska-Małek
ZAŁĄCZNIK 1
8
|8 |
[pic]
|[pic] | |
| |[pic] |
[pic]
[pic]
[pic]
ZAŁĄCZNIK 3a
|a |d |
|c |b |
ZAŁĄCZNIK 3b
|e |f |
|b |a |
|d |c |
ZAŁĄCZNIK 3c
|D |F |
|H |E |
|G |I |
ZAŁĄCZNIK 3d
|E |f |
|B |a |
|d |C |
ZAŁĄCZNIK 4, 5
1
6
8
2
5
3
14
26
82
35
67
49
53
54
113
289
354
573
942
258
654
GALARETKA
KALAREPKA
zegarek
maraton
samolot
DOMATOR
FALBANKA
KOSZULKA
PEREŁKI
salaterka
generał
paletka
kapryśny
sarenka
KABANOS
figurka
PODRĘCZNIK
zakątek
wykrywacz
falbanka
perełki
ZAŁĄCZNIK 6
Wykreśl z tabeli następujące zestawienia liter
|RTP |WCS |TGM |DFG |
|SYJ |PEB ...