Dodaj publikację
Autor
Agata Koptyńska-Małek
Data publikacji
2013-08-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
89

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji, której celem głównym jest poznanie źródeł wiedzy, z których można czerpać ucząc się biologii.
 Pobierz (doc, 72,0 KB)

Podgląd treści


Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy …………………..…., 18.09.2012

Scenariusz lekcji biologii

Data: 18.09.2012
Klasa: I gimnazjum specjalne (uczniowie z upośledzeniem w stopniu lekkim)
Prowadzący: …………………….
Czas trwania: 45minut

TEMAT LEKCJI: Źródła wiedzy biologicznej.

CEL OGÓLNY LEKCJI:
– Poznanie źródeł wiedzy, z których można czerpać ucząc się biologii.
            
CELE OPERACYJNE LEKCJI:
Uczeń:
– Wymienia źródła wiedzy biologicznej.
– Przyporządkowuje wybrane materiały biologiczne (książki, czasopisma) do różnych kategorii źródeł wiedzy.
– Definiuje pojęcia: doświadczenie, hipoteza, teza.
– Przedstawia kolejne etapy powstawania wiedzy biologicznej – etapy doświadczenia.
– Wykazuje zainteresowanie otaczającym go środowiskiem.
– Odczuwa potrzebę pogłębiania swojej wiedzy biologicznej i zachęca do tego innych.

METODY PRACY: doświadczenie, obserwacja, rozmowa, burza mózgów, mapa mentalna, układanka karnecikowa, dopasowywanie karnecików do materiałów

FORMY PRACY: praca indywidualna równym frontem, praca w parach równym frontem, praca w parach różnym frontem, praca zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kreda, tablica, książki, gazety, encyklopedie, karneciki, pomarańcze, miska, woda

LITERATURA:

PRZEBIEG LEKCJI

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno-porządkowe:
a) Sprawdzenie obecności.
b) Sprawdzenie zadania domowego.
c) Zapisanie tematu lekcji na tablicy i do zeszytu.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji:
a) Rozmowa prowadząca do uświadomienie uczniom celu lekcji.
b) Burza mózgów na temat źródeł wiedzy biologicznej – nauczyciel wypisuje na tablicy propozycje uczniów [praca indywidualna równym frontem]. Uczniowie dostają karneciki (komplet na parę), na których wypisane są źródła wiedzy biologicznej. Wspólnie sprawdzamy, jakie źródła wiedzy nie pojawiły się w wyliczance uczniów [praca w parach równym frontem].
c) Nauczyciel omawia wybrane źródła wiedzy.

CZĘŚĆ ZASADNICZA
3. Nauczyciel na tablicy zapisuje mapę mentalną dotyczącą źródeł wiedzy – uczniowie segregują karneciki (źródła wiedzy) [praca w parach różnym frontem].
[pic]
Nauczyciel wraz z uczniami uzupełnia tę mapę [praca zbiorowa]. Uczniowie przepisują ją do zeszytu jako notatkę.
4. Uczniowie dostali karneciki, na których wypisane są źródła wiedzy biologicznej – wybierają karneciki kolorowe. Nauczyciel rozdaje na każdą ławkę komplet materiałów pisanych – uczniowie przyporządkowują karneciki materiałom. Dla różnych par uczniów różnego typu materiały wybrane w oparciu o stopień trudności rozpoznania danego materiału [praca w parach różnym frontem].
5. Nauczyciel uświadamia uczniom, że podstawą wiedzy biologicznej, w oparciu, o którą tworzone jest źródło pisane, są: obserwacje, doświadczenia i eksperymenty.
6. Nauczyciel wyjaśnia, na czym polega przeprowadzanie doświadczeń w biologii w oparciu o doświadczenie „Kąpiel pomarańczy”.
Kąpiel pomarańczy
• Hipoteza – Czy pomarańcza pływa, czy tonie w wodzie?
• Przeprowadzenie doświadczenia:
a. do dużej miski nalewamy wody,
b. wkładamy do miski pomarańcze w skórce,
c. co się stanie? – pomarańcza pływa,
d. wyciągamy pomarańczę i obieramy ją ze skóry,
e. wkładamy obraną ze skóry pomarańcze do wody - co się dzieje ...