Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
NAZWA SZKOŁY MIEJSCOWOŚĆ , dnia 25.03.2013
Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
Data: 25.03.2013
Klasa/dzieci: IMIE NAZWISKO UCZNIA
Prowadzący: ……………………….
Czas trwania: 120 minut
Charakterystyka ucznia:
Uczeń jest wychowankiem Dziennego Domu Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych
- przebywa w ośrodku na pobyt dzienny. Uczeń upośledzony jest w stopniu głębokim. Mateusz jest dzieckiem autystycznym z dużym niedowidzeniem obuocznym.
Porusza się samodzielnie – wstaje, siada, kładzie się, chodzi – chociaż chodzenie sprawia mu trudność. Gdy chodzi przyjmuje wtedy pozycje przygarbioną z nogami ugiętymi. Uczeń ma niesprawne ręce – dłonie są chwytne, ale poruszanie nimi w płaszczyźnie pionowej jest bardzo ograniczone. Mniej zauważalne jest upośledzenie ruchu rąk w płaszczyźnie poziomej.
Uczeń bardzo lubi ćwiczenia chwytno-manipulacyjne i zajęcia usprawniające percepcję słuchową. Poziom zainteresowania otoczeniem odpowiada pierwszemu/drugiemu rokowi życia dziecka. Komunikacja w osobami najbliższymi następuje poprzez niejednoznacznie przekazywane gesty. Mowa czynna nie występuje – uczeń wydaje z siebie tylko krzyki, pomrukiwania i głośne sapnięcia. Potrafi wykonać proste polecenia i zadania.
TEMAT: Pisanka - ćwiczenia motoryki małej, doskonalenie sprawności manualnej, wyklejanie szablonu kulkami z bibuły.
CELE OGÓLNE ZAJĘĆ:
• usprawnianie motoryki małej,
• doskonalenie sprawności manualnej,
• wykonanie pisanki – wyklejanie szablonu kuleczkami zrobionymi z bibuły,
• kształtowanie koordynacji ruchowo-wzrokowej,
• rozwijanie kontaktu społecznego między uczniem a nauczycielem.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• stymulacja dotykowa dłoni,
• rozluźnienie napięcia mięśniowego dłoni,
• zmniejszanie nadwrażliwości dotykowej rąk,
• rozwijanie percepcji przestrzennej i autoorientacji,
• doskonalenie ruchów precyzyjnych,
• wyzwalanie aktywności dziecka,
• rozwijanie umiejętności samoobsługowych – mycie rąk,
• ćwiczenie umiejętności wykonywania prostych poleceń
METODY PRACY:
• masaż dłoni,
• stymulacja dotykowa z wykorzystaniem różnych przedmiotów,
• elementy muzykoterapii
• elementy aromaterapii,
• uczenie się przez działanie.
FORMY PRACY: indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Chusta koloru zielonego, krem do rąk, olejek bazyliowy do aromaterapii, piłki jeżyki (dwie twardości), wibroszczotka-masażer, szczotka z miękkiego włosia, szczotka do paznokci dwustronna (twarda i miękka), płyta CD z muzyką relaksacyjną Früling, odtwarzacz CD, kosteczka edukacyjna świetlno-dźwiękowa, pisanka drewniana, pisanka plastikowa, pisanka styropianowa, ugotowane na twardo jajko, zajączek z czekolady, zajączek z zamszu, baranek pluszowy z wełny, baranek plastikowy, plastikowa miękka sikawka, koszyczek z wikliny, kolorowe kuleczki z bibuły (5 różnych kolorów), tekturowy szablon jajka, klej, piosenki dziecięce o tematyce świątecznej i wiosennej na CD, dostęp do toalety, suszarka do rąk.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Powitanie ucznia piosenką: „Witaj Mateusz…, jak się masz”.
2. Zabawa w witanie – witanie wybranych części ciała (ręce, nogi, brzuch, plecy, nos, uszy, licka, czoło, łokcie, kolana, kostki).
3. Zabawa z chustą.
• Nauczyciel zakłada zieloną chustę na głowę ucznia, mówi: mamy wiosnę, wszystko budzi się do życia – budzi się do życia zielona trawa, na drzewach pojawiają się zielone ...