Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Meńczyk
Data publikacji
2013-08-19
Średnia ocena
5,00
Pobrań
338

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla dziecka ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki.  
 Pobierz (doc, 37,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla dziecka
ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki

Cel zajęć:

Uczeń
- rozpoznaje podstawowe kierunki na płaszczyźnie i w przestrzeni(w prawo, w lewo, góra, dół);
- rozumie określenia słowne dotyczące stosunków przestrzennych(przed, za, obok, nad, pod, w);
-orientuje się w schemacie własnego ciała.

Czas zajęć: 45 min

Przebieg zajęć:

Cz. I
Zabawa kształtująca orientację w schemacie własnego ciała.

POKAŻ PROSZĘ
Pokaż proszę, gdzie masz oczy?
Gdzie masz uszy?
A gdzie nos?
Pokaż rękę,
pokaż nogę,
gdzie na głowie rośnie włos?
Podnieś rękę,
tupnij nogą,
kiwnij głową "tak" i "nie",
klaśnij w ręce,
skocz do góry,
razem pobawimy się!

Nauczyciel recytuje rymowankę, dziecko wskazuje kolejno oczy, uszy, nos, rękę, nogę , włosy i wykonuje polecenia z drugiej części rymowanki.

Cz. II
l. Na podłodze leży duża kartka. Nauczyciel prosi dziecko, aby stanęło na niej. W ten sposób zostało ono wyodrębnione z tła i zajmuje wyraźnie określone miejsce w otoczeniu. Nauczyciel staje obok dziecka (twarze zwrócone są w tę samą stronę), kładzie dłoń na linii dziecięcego kręgosłupa. Przesuwa w dół, w górę i mówi:
w górę, a teraz w dół. Kucnij, obejmij kolana —jesteś kuleczką. A teraz wyprostuj się, podnieś wysoko ręce, stań na palcach. Wszystko w górę. Popatrz w górę. Opuść ręce, popatrz w dół, kucnij. I znowu: w górę i w dół. Stań prosto. Pokaż kierunek
— w górę. Pokaż kierunek — w dół. Masz 2 piłeczki. Tę rzuć w górę, a tę w dół.
Popatrz przed siebie. To wszystko jest przed tobą (ręce zataczają łuk). Powiedz, co widzisz? Masz piłeczkę, rzuć ją do przodu. Co jest z tylu za tobą? (dorosły staje tuż za dzieckiem, dotyka je) Będziesz teraz rzucać pitki w różne strony: w górę, w dół, w przód, w tył.

2. Nauczyciel stoi obok dziecka (twarzą zwróconą w tę samą stronę) z prawej strony i mówi: połóż dłoń tam, gdzie bije serce. Serce jest po lewej stronie. Popatrz, moje serce także jest po lewej stronie. To jest twoja lewa strona (nauczyciel stoi teraz za dzieckiem i przesuwa dłoń wzdłuż lewego boku dziecka). To twoje lewe ramię, lewa ręka, lewy bok, lewa noga. To wszystko jest z lewej strony, tam, gdzie bije serce. Ta strona (przesuwa dłoń po prawej stronie dziecka), to twoja prawa strona. To prawe ramię, prawa ręka... Popatrzmy w stronę lewą. Powiedz, co znajduje się po twojej lewej stronie (łuk ręki wskazujący pole z lewej strony)? Popatrz w stronę prawą. Co znajduje się po ...