Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH
Opracowała: Maria Magdalena Dąbrowska
Grupa dzieci: Czterolatki
Czas trwania: 40 minut
Czas realizacji: 8.02.2013
Temat: Ptaki i dzieci.
Hasła programowe:
× Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
× Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
× Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Cele operacyjne – Dziecko:
× Uważnie słucha i ogląda inscenizację;
× Powtarza fragmenty wiersza;
× Ilustruje ruchem treść wiersza;
× Wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu literackiego;
× Zna znaczenie słowa „zamieć”;
× Zgina koła według wzoru;
× Zna nazwy kolorów;
× Nakleja duże elementy na kartkę, dbając o estetykę pracy;
× Stosuje się do instrukcji podanej przez nauczyciela;
× Wie, jaka jest aktualna pora roku;
× Przelicza elementy w zakresie 8;
× Zna figurę geometryczną „koło”;
× Naśladuje ruchy prezentowane przez nauczyciela;
Formy: zbiorowa, indywidualna
Metody: metoda słowna, oglądowa, oparta na działaniu;
Środki dydaktyczne: pacynka – Jeżyk; obrazki przedstawiające zamieć; papierowe kukiełki (dzieci, dziewczynki, ptaki); płyta CD i odtwarzacz; koperty z papierowymi kołami różnej wielkości (dla każdego dziecka); kleje; kolorowe kartki dla każdego, podkładki do klejenia; flamastry; kredki; plastelina.
Literatura: „Wychowanie przedszkolne”; „Czterolatek w przedszkolu” – przewodnik metodyczny
Przebieg zajęć
1. Przywitanie
Jeżyk wita się z dziećmi. Dzieci wymyślają powitalne gesty.
2. Wiersz W. Domeradzkiego „Ptaki i dzieci”
N. recytuje wiersz, pomagając sobie kukiełkami. Następnie prowadzi z dziećmi rozmowę nt. wiersza. Dzieci odpowiadają na pytania (N. zwraca uwagę na zgłaszanie się do odpowiedzi):
O kim był wiersz?
Jaką mamy porę roku?
Kto karmił ptaki?
Co rozsypały dziewczynki?
„Ptaki i dzieci”
„Śnieg zasypał pola, lasy.
Dokąd lecą głodne ptaki?
Kto je karmi po zamieci?
Kto? Wiadomo małe dzieci.
O! Już biegną dwie dziewczynki,
Rozsypały okruszynki.
Zjadły ptaszki chlebek biały.
Ćwir, ćwir pięknie dziękowały””
3. Nauka wiersza
Nauczyciel wraz z jeżykiem uczą dzieci fragmentów wiersza. Dzieci próbują wyjaśnić jeżykowi znaczenie słowa „zamieć”.
4. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem wiersza „Ptaki i dzieci”
N. zaprasza dzieci do zabawy. Dzieci ilustrują ruchem treść wiersza.
5. Zabawy z kołami
N. rozdaje dzieciom koperty, w których każdy ma 8 kół różnej wielkości. Dzieci nazywają figury i układają z nich dowolną kompozycję.
6. „Ptaszek z kółek” praca plastyczna wykonana techniką orgiami.
N. prezentuje dzieciom ptaszka wykonanego z kół. Po kolei dzieci próbują odtworzyć układ jaki zaproponował nauczyciel. Następnie naklejają postać ptaka na kolorową kartkę. Ozdabiają swoją pracę wykorzystując dostępne materiały (flamastry, kredki, plastelinę).
7. Zakończenie
Nauczyciel chodzi między dziećmi i ogląda ich prace. Każdy wymyśla imię dla swojego ptaka.
Następnie dzieci porządkują swoje miejsce pracy.