Dodaj publikację
Autor
Anna Maria Janiak
Data publikacji
2013-09-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
43

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klasy gimnazjalnej z rozszerzonym programem nauczania. Scenariusz przewiduje powtórzenie poprzednich zajęć oraz wprowadzenie nowych treści ich utrwalenie podczas pracy w grupach.
 Pobierz (pdf, 775,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI

Data:

Godzina:

Prowadząca:

Szkoła:

Klasa:

Krąg tematyczny: Aktywność obywatelska

Temat lekcji: Poznajemy formy życia publicznego – organizacje pozarządowe.

Cele ogólne:
Doskonalenie znajomości podstawowych kompetencji społeczeństwa obywatelskiego,

przedstawienie działalności organizacji pozarządowych oraz poznanie obszarów aktywności

społeczno-gospodarczej.

Cele szczegółowe:
Sfera poznawcza:

Uczeń:

C1 – zna, rozumie i stosuje pojęcia: „organizacja pozarządowa”; „organizacja pożytku

publicznego”; „wolontariat”,; „stowarzyszenie” i „fundacja”

potrafi wyjaśnić różnice pomiędzy obszarami aktywności społeczno-gospodarczej;

C2 - potrafi wymieniać różnice pomiędzy „stowarzyszeniem” a „fundacją”;

C3 – potrafi wymienić cechy wolontariusza;

C4 – zna zadania organizacji pożytku publicznego.

Utrwalane pojęcia i wiadomości:

Uczeń:

C5 - zna i rozumie pojęcia: życie publiczne. aktywność obywateli. społeczeństwo
obywatelskie. cnoty obywatelskie. patologie życia publicznego.

C6 - zna podmioty życia publicznego;

C7 – podaje przykłady współdziałania i konkurowania ze sobą podmiotów życia publicznego

C8 -wymienia cechy dobrego obywatela.

Cele wychowawcze:

1
a
n
o
r
t
S

C9 – kształtowanie kompetencji komunikacyjnych;

C10 – kształtowanie kompetencji społecznych;

C11 – kształtowanie postaw obywatelskich;

C12 - kształtowanie postaw etycznych;

C13 - zachęcanie do działalności na rzecz drugiego człowieka.

Metody i techniki:

- rozmowa nauczająca;

- burza mózgów;

- praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

 Podręcznik – Wiedza o społeczeństwie 1, wydawnictwo OPERON;

 multimedialna mapa myśli;

 karta pracy – fragment ustawy Prawo o Stowarzyszeniach [Źródło: Dziennik Ustaw z

2001 roku, Nr 79, poz. 855; trzy zadania z treścią do tekstu].

Formy

organizacyjne
Organizacja
lekcji


Rozmowa
nauczająca

Burza mózgów





Burza mózgów

Burza mózgów




Burza mózgów


Przebieg zajęć

1) Powitanie, sprawdzenie obecności i podanie tematu lekcji
Temat: Poznajemy formy życia publicznego – organizacje
pozarządowe
Odsłuch fragmentu piosenki Marii Peszek „Wybacz Polsko”

2) Powtórka materiału z poprzedniej lekcji:
a) Co to znaczy „życie publiczne”?

Życie publiczne – relacje zachodzące między jednostką a
wszelkimi strukturami państwowymi i samorządowymi.
Uczestniczą w nim wszyscy obywatele, zarówno
indywidualnie, jak i poprzez udział w różnego typu
organizacjach.

b) Czy podmioty życia publicznego współpracują ze sobą czy

konkurują?

c) Jakie znasz formy uczestnictwa w życiu publicznym?

i)

zakładanie partii politycznych, związków zawodowych o
organizacji pozarządowych;
wyrażanie opinii przez petycje, protesty i wiece poparcia

ii)
iii) udział w wyborach.

d) Społeczeństwo obywatelskie co to jest?

Społeczeństwo obywatelskie to niezależna od administracji
państwowej sfera dobrowolnych stowarzyszeń, organizacji,
ruchów, przedsięwzięć, które służą realizacji wielorakich celów
wspólnych.

Cele
Uwagi







C5; C11;





C6;C11;


C7;C11;



C5;C11



2
a
n
o
r
t
S

e) Jakie znasz cechy społeczeństwa obywatelskiego:

- ugruntowane postawy demokratyczne

i)
ii) - aktywność obywatelska
iii) - organizacje społeczne
iv) - rozwinięte samorządy
v) - niezależne środki masowego przekazu

f)

Jakimi wartościami się kieruje? (dobrem państwa)

g) Wymień cnoty obywatelskie

uczciwość
prawdomówność
tolerancja
bezinteresowność ...