Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji techniki w Szkole Podstawowej
Dagmara Mućka
1. DATA:
2. POZIOM: klasa V szkoły podstawowej
3. CZAS TRWANIA JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: 45 minut
4. TEMAT: Znaki drogowe.
5. CELE LEKCJI:
Cele ogólne:
• Przypomnienie zasad prawidłowego i bezpiecznego poruszania się pieszych i rowerzystów po drodze;
• Uświadomienie uczniom potrzeby uczenia się przepisów ruchu drogowego;
• Umiejętność krytycznego oceniania własnego postępowania wobec innych uczestników ruchu drogowego;
• Uświadomienie uczniom, że strój ma duży wpływ na jego bezpieczeństwo;
• Umiejętność interpretacji oraz zasady korzystania z znaków i sygnałów drogowych,
• Umiejętność właściwego reagowania na znaki drogowe,
Cele operacyjne:
Wiadomości: uczeń wie:
- jakie są rodzaje znaków drogowych;
- co oznaczają poszczególne znaki;
- jakiego kształtu i koloru są znaki ostrzegawcze, zakazu, nakazu i informacyjne,
- wie jakie są znaki drogowe pionowe i poziome związane są z zasadami poruszania się po drodze i włączaniem się do ruchu
- wie jakie są znaki drogowe pionowe, poziome związane z udzielaniem pierwszeństwa przejazdu
Umiejętności: uczeń potrafi:
- podać definicję znaku poziomego i pionowego;
- wymienić grupy znaków drogowych pionowych i poziomych,
- interpretować znaczenie znaków na podstawie ich kształtu i koloru,
- odczytać znaki drogowe pionowe, poziome związane z bezpiecznym poruszaniem się po drodze i włączeniem się do ruchu
METODY:
• wykład,
• wyjaśnienie,
• pogadanka,
• pokaz z użyciem programu na CD,
• test wyboru przy użyciu strony internetowej jako metoda sprawdzenia wiadomości.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• tablica,
• rzutnik multimedialny,
• komputer ,
• program CD „Zielone światło”.
FORMY PRACY: indywidualna
| | |Przebieg lekcji - czynności |Czas |
|Lp. |Ogniwa lekcji | |w |
| | | |minutach |
| | |Nauczyciela |Ucznia | |
|1. |Uświadamianie sobie przez |Nauczyciel wita się z klasą. |Uczniowie zajmują miejsca |3 |
| |uczniów celów i zadań |Sprawdza listę obecności. |w klasie. | |
| |dydaktycznych. Stworzenie ładu|Podaje temat lekcji i zapisuje go w dzienniku i na |Witają nauczyciela. | |
| |zewnętrznego o i wewnętrznego.|tablicy. |Wyjmują zeszyty | |
| | | |i zapisują temat lekcji. | |
| | |Temat: „Znaki drogowe”. |Słuchają. | |
| | | | | |
| | | | | |
| | |Zachęca uczniów do aktywności: przypomina zasadę oceny ich| | |
| | |pracy na lekcji. (Za dobrą odpowiedź uczeń otrzymuje +, | | |
| | |++++ to ocena bardzo dobra). | | |
| | | | | |
| | | | | |
| |Poznawanie nowych faktów. | | | |
| |Nabywanie pojęć. |Nauczyciel w celu sprawdzenia wiedzy z lekcji poprzedniej | | |
| | |rozdaje uczniom krzyżówkę i prosi ich o jej rozwiązanie. | | |
|2. | |(załącznik nr 1) |Słuchają. Rozwiązują krzyżówkę. |5 |
|3. | | | | |
| | |Wprowadzenie do tematu lekcji. Nauczyciel wyjaśnia, iż: | | |
| | |Znaki drogowe wyrażają ostrzeżenia, zakazy, nakazy i | | |
| | |informacje, dlatego dzielą się na znaki ostrzegawcze, |Słuchają. | |
| | |znaki nakazu i znaki zakazu. | |3 |
| | | | | |
| | |Nauczyciel rysuje na tablicy po jednym przykładzie znaku | | |
| | |należącego do znaków ostrzegawczych, zakazu, nakazu | | |
| | |i informacyjnych. | | |
| | |Poleca uczniom przerysować je do zeszytu. | | |
| | | | | |
| | |Nauczycie prosi uczniów o włączenie ikonki programu |Przerysowują znaki narysowane przez | |
| | |„Zielone światło”. (załącznik nr ...