Dodaj publikację
Autor
Beatrycze Komuda
Data publikacji
2013-09-30
Średnia ocena
3,33
Pobrań
330

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz spotkania z rodzicami, dotyczącego właściwego stosowania pochwał wobec dzieci. Spotkanie w ramach kampanii "Słowa dają moc", organizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje.
 Pobierz (docx, 15,3 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI POD HASŁEM „SŁOWA DAJĄ DZIECIOM MOC. SUPERMOC!”– W RAMACH KAMPANII FUNDACJI DZIECI NICZYJE I AGENCJI REKLAMOWEJ PUBLICIS „SŁOWA DAJĄ MOC”

DATA: 30.09. 2013

PRZYGOTOWAŁY: Beatrycze Komuda, Aneta Domagała

UCZESTNICY: rodzice

MIEJSCE: sala przedszkolna

TEMAT: Słowa dają dzieciom moc. Supermoc!

CELE OGÓLNE:

- uświadomienie rodzicom zalet płynących ze stosowania pochwał wobec dzieci

CELE OPERACYJNE:

Rodzic:

- potrafi wskazać wady i zalety płynące ze stosowania pochwał

- zna zasady właściwego stosowania pochwał

METODY:

- praktyczne – burza mózgów, wizualizacja, doświadczenie

- podająca – rozmowa

- eksponująca – zasady dotyczące przebiegu spotkania, informacje dla rodziców rozdane po spotkaniu

FORMY PRACY:

- zbiorowa – jednolita

- indywidualna – jednolita

- grupowa - jednolita

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Zasady dotyczące przebiegu spotkania spisane na kolorowych kartkach, szary papier, markery, 3 sztalugi, ankiety ewaluacyjne, przydatne informacje ze spotkania dla rodziców

PRZEBIEG SPOTKANIA:

Powitanie rodziców przez nauczycieli prowadzących spotkanie

Wprowadzenie do tematyki spotkania

Przeczytanie zasad zapewniających komfort i poczucie bezpieczeństwa uczestnikom spotkania ( bez ocen i krytyki, uczestnictwo w ćwiczeniach jest dobrowolne, jesteśmy aktywni, chronimy swoją prywatność, wyciszamy telefony)

Burza mózgów na temat „Dlaczego nie warto chwalić dzieci?”; spisywanie pomysłów przez chętnych rodziców na arkuszu szarego papieru

Wizualizacja pt. „Sytuacja z mojego dzieciństwa” - przypomnienie sobie dowolnych sytuacji z dzieciństwa przez rodziców, kiedy ktoś ich pochwalił; opisywanie własnych myśli, uczuć i zachowania towarzyszących tej sytuacji

Wyciągnięcie wniosków przez prowadzących na temat roli pochwały w życiu człowieka; wskazanie zalet stosowania pochwał

Doświadczenie „Rysunek” – wykonywanie rysunku przez trzech ochotników na arkuszach szarego papieru przymocowanych do sztalug:

Sytuacja nr 1 – rysowanie domku – wstawienie każdemu ochotnikowi takiej samej oceny

Sytuacja nr 2 – rysowanie psa – wstawienie każdemu ochotnikowi innej, zupełnie przypadkowej oceny

Sytuacja nr 3 – rysowanie kwiatka – stosowanie pochwał słownych przez prowadzącego na temat poszczególnych elementów wszystkich rysunków

- Wypowiedzenie się ochotników na temat własnych myśli i odczuć w poszczególnych sytuacjach; wskazanie różnicy przez prowadzących spotkanie pomiędzy oceną a wyrażeniem swojej aprobaty

Podsumowanie spotkania; wyciągnięcie wniosków na temat tego, jak należy chwalić dziecko oraz jakich błędów nie popełniać, aby pochwała nie zamieniła się w antypochwałę

Podziękowanie rodzicom za przybycie

Rozdanie ankiet ewaluacyjnych oraz informacji zawierających:

zasady formułowania pochwał, stosowania komunikatów werbalnych i niewerbalnych

przykłady niewłaściwych pochwał

przykłady myśli i uczuć oraz pozytywne wnioski wynikające ze stosowania pochwał

Data sprawdzenia scenariusza Podpis opiekuna stażu

…………………………….. ……………………….