Dodaj publikację
Autor
Beatrycze Komuda
Data publikacji
2013-10-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
54

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-4 letnich pod hasłem "Muchomorów nie zbieramy!", rozwijający sprawność orientacji przestrzennej, umiejętności przeliczania elementów w zakresie trzech, a także wdrażający do zachowania bezpieczeństwa podczas grzybobrania.
 Pobierz (docx, 16,1 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3-4-letnich

DATA: 09.10.2013

PRZYGOTOWAŁA: Beatrycze Komuda

TEMAT: Muchomorów nie zbieramy!

CELE OGÓLNE:

- rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie trzech

- rozwijanie umiejętności orientacji w przestrzeni

- wdrażanie do zachowania bezpieczeństwa podczas grzybobrania

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:

- potrafi poprawnie przeliczyć elementy w zakresie 3

- potrafi prawidłowo umieścić szablon grzybka w punkcie przestrzeni wskazanym przez nauczyciela (nad sobą, na, obok, za, przed, w ręce)

- rozumie, dlaczego nie każdy człowiek może udać się na grzyby

METODY:

- praktyczne – zabawy dydaktyczne, zabawa ruchowa, ćwiczenie relaksacyjne

- podająca – piosenka, rozmowa, pogadanka

- eksponująca – ilustracje grzybów, szablony grzybów, koszyk

FORMY PRACY:

- zbiorowa – jednolita

- indywidualna – jednolita

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

piosenki Joanny Bernat „Grzybki”, ilustracje grzybów (maślak, muchomor czerwony, pieczarka, koźlarz, borowik), utwór „Pizzicato” wg Batii Strauss, chustka dla każdego dziecka, grzechotka, szablony grzybów jadalnych i niejadalnych, obręcz dla każdego dziecka, koszyk, dowolna muzyka relaksacyjna

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

I.

Słuchanie piosenki Joanny Bernat „Grzybki”; rozmowa na temat piosenki:

- Co Pani Jesień zobaczyła przy dróżkach?

- Na czym rosły grzybki?

- Co ma każdy grzybek?

- Jak nazywa się „nóżka” grzyba? – wskazanie przez chętne dziecko kapelusza oraz trzonu grzyba na ilustracji

- Jakich grzybków nie zbierała Monika?

- Dlaczego zostawiła muchomory?

2. Pogadanka na temat zasad bezpiecznego grzybobrania przy użyciu ilustracji grzybów; zwrócenie uwagi na podział grzybów na jadalne i niejadalne; powtórzenie nazw niektórych grzybków (maślak, muchomor czerwony, pieczarka, koźlarz, borowik)

3. Zabawa ruchowa „Wyprawa do lasu” do utworu „Pizzicato” wg Batii Strauss – chodzenie na paluszkach w rytm muzyki z chustką narzuconą na głowę – utrwalenie zasady przestrzegania ciszy podczas wycieczki do lasu

4. Zabawa dydaktyczna „Zbieramy grzyby” – zbieranie przez każde dziecko ilustracji jadalnych grzybków do obręczy zgodnie z liczbą uderzeń wystukanych przez nauczyciela na grzechotce, np. 3 uderzenia – 3 maślaki; wspólne przeliczanie grzybków

5. Zabawa dydaktyczna „Grzybek i koszyk” – układanie szablonu grzybka względem koszyka przez chętne dzieci: nad koszykiem, na, w, obok, za, przed, pod

6. Zabawa dydaktyczna „Gdzie jest grzybek?” – spacerowanie przez dzieci po dywanie wśród szablonów grzybków podczas słuchania piosenki „Grzybki”; na przerwę w muzyce układanie przez każde dziecko zabranego z dywanu szablonu jadalnego grzybka w określonym punkcie przestrzeni podanym przez nauczyciela (nad sobą, na, pod, obok, za, przed, w ręce)

7. Ćwiczenie relaksacyjne „W lesie” – wyciszenie się po zajęciu poprzez leżenie na dywanie podczas słuchania spokojnej muzyki relaksacyjnej

II.

Zabawa orientacyjno – porządkowa „Jadalne grzybki”

Zabawa z elementem równowagi „Grzybki”