Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji
Przedmiot: Technika Klasa: V szkoły podstawowej
TEMAT: Poczuć się jak aktor…. czyli wykonujemy pacynkę. (cz. 1 i cz. 2).
CELE LEKCJI:
a) poznawczy:
• zapoznanie uczniów z operacjami przy obróbce materiału ( odpowiednie
ułożenie formy, zaznaczenie wymiarów, dzielenie, łączenie),
• zapoznanie z prawidłowym posługiwaniem się maszyną do szycia,
• zapoznanie z prawidłową organizacją stanowiska pracy przy szyciu maszynowym,
• poznanie umiejętności sporządzania wykroju,
• zapoznanie z właściwym sposobem rysowania formy, przenoszeniem formy na materiał oraz łączenia poszczególnych części materiału,
• poznanie rodzajów kroju odzieży,
• poznanie etapów wykonywania pracy:
1. Projekt pracy (rysunek techniczny, plan pracy).
2.Wykonanie: wykonanie wykroju z papieru, przenoszenie wymiarów na materiał według formy, krojenie według wymiarów, szycie maszynowe.
3 .Wykańczanie i ocena.
b) kształcący:
• umiejętność przygotowania stanowiska pracy do szycia maszynowego,
• kształcenie umiejętności obróbki materiałów włókienniczych,
• wyrabianie sprawności manualnej podczas obróbki materiałów włókienniczych,
• kształtowanie umiejętności posługiwania się przez uczniów poznanymi terminami technicznymi.
c) wychowawczy:
• wyrabianie poczucia poszanowania narzędzi, bezpieczne posługiwanie się narzędziami,
• odpowiedzialności za wykonywaną pracę,
• estetyka i dokładność wykonywanej pracy,
• kształcenie postaw wynikających z przydatności wytworów pracy ucznia na lekcji dla innych osób,
• dyscyplina na lekcji,
• przestrzeganie regulaminu pracowni i przepisów BHP,
• przestrzeganie ładu i porządku w miejscu pracy,
• oszczędne gospodarowanie materiałami,
• właściwa organizacja pracy- według projektu i zgodnie z planem pracy (od której zależy tempo i efekt pracy).
Czas trwania jednostki lekcyjnej: 2* 45 min
Struktura lekcji:
Lekcja 1 (strona 3)
Lekcja 2 (strona 6)
Wykrój pacynki (strona 7)
|Część | |
|merytoryczna | |
| | |
| |Część metodyczna |
|Treść zajęć- | | |Czas | | |Uwagi|
|ogniwa | |Czynności |realizacji | | | |
| |Czynności nauczyciela |uczącego się | |Metoda |Środki | |
|I. Uświadamianie|- Przywitanie klasy, sprawdzenie listy obecności. |- Uczniowie zajmują |10 minut |Pogadanka |Dziennik lekcyjny,|Naucz|
|sobie przez |- Nauczyciel wprowadza do tematu: Nauczyciel pyta jaki prezent |miejsca w | | |tablica, zeszyt |yciel|
|uczniów celów i |sprawia osobie obdarowanej więcej radości: kupiony czy |ławkach, zapisują temat | | |przedmiotowy. |wprow|
|zadań |własnoręcznie wykonany? Celem nauczyciela jest uświadomienie |bieżącej lekcji w zeszytach | | | |adza |
|dydaktycznych. |uczniom, iż wykazanie się umiejętnościami inwencji twórczej |oraz odpowiadają | | | |reguł|
|Stworzenie ładu |podczas wykonywania własnoręcznie jakiejś rzeczy jest bardzo |na pytania. | | | |y i |
|zewnętrznego o i|cenne. Nauczyciel dodaje, iż często, aby wykonać coś samemu, | | | | |proce|
|wewnętrznego. |nie wystarczy szycie ręczne, lecz musimy znać też szycie | | | | |dury,|
| |maszynowe. | | | | |przed|
| | | | | | |stawi|
| |- Nauczyciel podaje temat bieżącej lekcji i zapisuje go na | | | | |a |
| |tablicy oraz w dzienniku. | | | | |zasad|
| |Temat: „Poczuć się jak aktor…. czyli wykonujemy pacynkę cz. 1.” | | | | |y w |
| |- Nauczyciel zachęca uczniów do aktywności: przypomina zasadę | | | | |formi|
| |oceny ich pracy na lekcji. (za dobrą odpowiedź uczeń otrzymuje ...