Dodaj publikację
Autor
Wiesława Jeż
Data publikacji
2013-11-12
Średnia ocena
3,00
Pobrań
38

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Sprawozdanie - relacja z udziału w zagranicznym kursie doskonalenia zawodowego "Talking to people: A language and Culture Course for Teacher". W ramach programu "Uczenie się przez całe życie" Comenius - Mobliność szkolnej kadry eduakcyjnej.
 Pobierz (doc, 41,5 KB)

Podgląd treści


Sprawozdanie z udziału
w zagranicznym kursie doskonalenia zawodowego
„Talking to people: A Language and Culture Course for Teachers”
Program „Uczenie się przez całe życie”
COMENIUS – MOBILNOŚĆ SZKOLNEJ KADRY EDUKACYJNEJ

W dniach 15.07.2013 r. – 26.07.2013 r. uczestniczyłam w kursie „Talking to people:
A Language and Culture Course for Teachers” w Dublinie w Irlandii, zorganizowanym
w ramach programu Comenius – Uczenie się przez całe życie, Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej. Szkolenie zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.
W styczniu 2013 r. złożyłam wszystkie wymagane dokumenty i wniosek do Narodowej Agencji – Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie i po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymałam grant, umożliwiający mi wyjazd do stolicy Irlandii. Należało jeszcze potwierdzić udział u organizatora i podpisać umowę finansową.
Kurs zorganizowany był przez firmę English Matters i odbył się w najstarszym
w Irlandii i jednym z najbardziej prestiżowym na świecie Uniwersytecie Trinity College, położonym w samym sercu Dublina. Zostałam zakwaterowana na terenie campusu uniwersyteckiego. W kursie uczestniczyły łącznie 82 osoby z 16 krajów Europy: Polski, Finlandii, Danii, Czech, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Grecji, Chorwacji, Rumunii, Słowenii, Turcji (część europejska), Austrii, Belgii.
Głównym celem programu była promocja wymiaru europejskiego w edukacji poprzez wspieranie mobilności nauczycieli, zapewnienie warunków do doskonalenia ich kompetencji komunikacyjnych w języku angielskim poprzez wgląd w aspekty irlandzkiej kultury i społeczeństwa oraz zapewnienie możliwości dla uczestników do spotkań i rozmów z mieszkańcami Irlandii w celu realizacji wspólnego projektu.
Szkolenie było doskonałą szansą na znalezienie partnerów do realizacji wspólnych projektów, prowadzenie rozmów na temat pracy w zawodzie nauczyciela, wymianę doświadczeń. Jeszcze będąc w Polsce na zlecenie organizatora musiałam przygotować „Professional Autobiography”, dotyczący swojej pracy i rozwoju zawodowego, należało także przygotować pomoce dydaktyczne, wykorzystywane w pracy. Podczas kursu każdy uczestnik przedstawiał swoje materiały, aby bliżej się poznać. Uważam to za cenne doświadczenie.
Podczas kursu organizatorzy stosowali różne metody i formy pracy: m.in. warsztaty, seminaria, pracę indywidualną, pracę w parach, grupach, dyskusję, realizację projektu, wywiady z Dublińczykami, wykłady.
Organizator podzielił uczestników na grupy, w których pracowaliśmy każdego dnia. Dodatkowo podzielono nas na czteroosobowe zespoły, w których przeprowadzaliśmy wywiady ze znanymi osobami z Dublina i przygotowywaliśmy projekty i prezentacje multimedialne.
Zajęcia zorganizowane były nadzwyczaj profesjonalnie, prowadzone przy użyciu nowoczesnej technologii komunikacyjno – informatycznej, z wykorzystaniem różnych materiałów autentycznych. Program kursu był intensywny, ale niezwykle interesujący
i zadowolił każdego uczestnika. Sposób prowadzenia zajęć przez wykładowców, różnorodność materiałów szkoleniowych uważam za mocną stronę kursu. Na uwagę zasługiwał pełen profesjonalizm przygotowania szkolenia, wysokie kompetencje wykładowców ...