Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć z edukacji muzycznej w klasie II
Opracowanie zajęcia: mgr Barbara Prus
Temat ośrodka tematycznego: Sprawiamy radość innym
Temat dnia: Dary Mikołaja
Temat zajęć z edukacji muzycznej:
Nauka piosenki pt. „ Idzie Mikołaj”. Nowy znak muzyczny- półnuta.
Utrwalenie poznanych wartości rytmicznych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- powtarza proste melodie oparte na schematach rytmicznych,
- uczestniczy w zabawie rytmiczno- ruchowej,
- reaguje odpowiednią gestykulacją i ruchem na treść piosenki,
- odczytuje rytm i gra na wybranym instrumencie perkusyjnym,
- słucha piosenki, rozumie jej treść,
- śpiewa piosenkę „ Idzie Mikołaj”,
- rozróżnia nastrój piosenki- wesoły, smutny,
- zna zapis graficzny półnuty,
- czyta i odtwarza zapis rytmiczny,
- muzykuje w zespole.
Formy wychowania muzycznego:
- odtwarzanie muzyki- śpiew,
- percepcja muzyki- słuchanie śpiewu nauczyciela, słuchanie muzyki odtwarzanej
mechanicznie,
- gra na instrumentach,
- ruch z muzyką,
- tworzenie muzyki.
Pomoce:
- keyboard lub odtwarzacz mp3
- nagranie akompaniamentu do piosenki „Idzie Mikołaj” na dyskietce keyboardu lub
nagranie w formacie mp3
- zapis nutowy piosenki „ Idzie Mikołaj”,
- tekst piosenki „Idzie Mikołaj” dla każdego ucznia,
- kartki z zapisem rytmicznym piosenki dla każdego ucznia,,
- plansza ze znakiem graficznym półnuty,
- tabliczki z zapisanymi układami rytmicznymi,
- nagranie z piosenką lub melodią piosenki „Hookie Pooki” lub nagranie z piosenką „Hookie Pooki”- płyta CD nagranie nr 18 („Roczne przygotowanie przedszkolne” wyd.
JUKA).
Źródła:
- Piosenka „Idzie Mikołaj”- K. Bożek- Gowik, Śpiewnik dziecięcy, wydawnictwo M. Rożak.
- Piosenka „Hookie Pooki”- przewodnik metodyczny „Roczne przygotowanie
przedszkolne. Zabawy na każdy dzień”, wydawnictwo JUKA.
Przebieg zajęcia
Część wstępna
Powitanie
Dzień dobry dzieci!
Dzień dobry pani!
Ćwiczenia emisji głosu.
Zabawa w echo rytmiczno- melodyczne; uczniowie powtarzają fragmenty melodii opartej na jednym dźwięku i wskazanym przez nauczyciela schemacie rytmicznym. Po czym powtarzają to samo kolejno na coraz wyższych dźwiękach. Ton nadaje nauczyciel.
(Schematy wg wskazań uczniów. Rytmy zapisane na tablicy lub tabliczkach).
ta, ti, ti, ta, ta
ta, ta, ti, ti, ta,
itp.
Zabawa rytmiczno- ruchowa do piosenki „Hookie Pooki” – wersja polska.
(dla nauczyciela- załącznik nr 1)
Słuchanie nagrania piosenki.
Nauka układu ruchowego do piosenki. (Zabawa ilustruje tekst piosenki)
Wspólny taniec.
Część główna
Czytanie i odtwarzanie rytmu z zastosowaniem znanych wartości rytmicznych- ćwierćnuty, ósemki i pauzy ćwierćnutowej.
(ti – ósemka, ta- ćwierćnuta, sza- pauza ćwierćnutowa))
Podział uczniów na 3 zespoły instrumentalne: (odliczanie do 3- dzieci grupują się wg przypadającej im liczby)
uczniowie grający na drewienkach
uczniowie grający na bębenkach
uczniowie grający na kastanietach
Nauczyciel pokazuje uczniom tabliczki z zapisanymi taktami w metrum na 2, 4. Uczniowie odtwarzają rytm tataizacją, po czym grupy uczniów grają kolejno ten sam rytm na instrumentach perkusyjnych. (załącznik nr 2)
Słuchanie piosenki „ Idzie ...