Dodaj publikację
Autor
Anita Bodo
Data publikacji
2013-12-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
113

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji w gimnazjum. Temat poświęcony trudnej młodzieży, ucieczkom, zagrożeniom z jakimi można się spotkać we współczesnym świecie, jak sobie radzić z problemami. Podkreślenie, że rozmowa jest istotnym i najprostszym rozwiązaniem problemów. 
 Pobierz (docx, 13,9 KB)

Podgląd treści

Temat: O rozwiązywaniu problemów i poszukiwaniu wolności na podstawie książki

M. Arold „Angel, dziecko ulicy”

Cele:

Uczeń zna treści lektury

Potrafi scharakteryzować tytułową postać

Potrafi poszukiwać racjonalnych sposobów rozwiązywania problemów

Potrafi wyrażać emocje i nazywać uczucia

Poznaje współczesne zagrożenia czyhające na młodego człowieka

Pisze list

Dyskutuje i gromadzi argumenty

Wyjaśnia, co to jest konflikt pokoleń, jak rozumiemy wolność

Ocenia rolę rodziny jako podstawę szczęśliwego życia

Środki dydaktyczne:

Książka M. Arold pt. „Angel, dziecko ulicy” wyd. Świat książki, 2007r.

Metody dydaktyczne:

Dyskusja, praca z tekstem, burza mózgów.

Przebieg zajęć:

Co to takiego konflikt pokoleń? (kiedy rodzice lub dziadkowie lub inni dorośli uważają, że wiedzą lepiej jak powinniśmy spędzać czas i co jest dla nas lepsze, dorośli chcą decydować, to czego my chcemy niekoniecznie jest złe, często dorośli nas nie rozumieją i nie chcą podjąć trudu zrozumienia młodych i nowych czasów).

Jaka jest młodzież?- dyskusja. Czy to że ma kolczyki lub tatuaże znaczy że jest gorsza, niedobra? Dlaczego się buntuje? Czego chce?

Co wiemy o Angel? (przywoływanie różnych informacji, mogą być nawet tylko hasłowe, zapisujemy je na tablicy) m. in. Fragm. Str. 23. np.:

Angel- 15 lat,

- Svenja

- nieszczęśliwa, samotna

- poprzekłuwane uszy

- czerwone włosy

- rozwiedzeni rodzice

- ucieczka

- królowa żebraków

Na podstawie tych przywoływanych informacji przybliżamy postać bohaterki.

Dlaczego uciekła z domu? ( alkoholizm matki, samotność, obojętność ojca, ciągłe podejrzenia matki, Angel czuła się winna całej sytuacji) fragm. Str. 11,12.

Przedstaw za pomocą swojego ciała, za pomocą dowolnej pozy, jak czuła się Angel? Nauczyciel prosi obserwujących uczniów ,a by spróbowali odgadnąć o jakie uczucia /emocje chodzi; pyta prezentujących pozę, jakie uczucia chciały pokazać?

Czego oczekiwała Angel? Że oderwie się od problemów domowych, podejrzeń matki, będzie żyła tak jak chce, niezależnie, szczęśliwie.

Jak wyglądało jej życie „na wolności”? Spotkała się z narkotykami, prostytucją, żebractwem, głodem, brudem, którego nie znosiła, bezdomnością. Ucieczka nie rozwiązała jej problemów, doprowadziła ją do jeszcze gorszego położenia ( Fragm. Str. 118- 119 ). Dyskusja o zagrożeniach współczesnego świata.

Czy ucieczka jest rozwiązaniem problemów? Dyskusja, gromadzenie argumentów.

Jak mogła poradzić sobie z tym problemem? Szczerą rozmową z rodzicami, dziadkami pedagogiem lub psychologiem w szkole.

Wczuj się w postać Angel, napisz list do matki, w którym wyjaśnisz jej ,co cię dotyka i boli w tej relacji, co chciałabyś zmienić. Odczytanie kilku listów.

Co to znaczy być wolnym? Dyskusja.

Paca domowa: na podstawie zebranych argumentów w pkt 8, napisz rozprawkę na ten temat. Możesz przywołać innych znanych ci bohaterów , którzy podobnie rozwiązywali swoje problemy (np ...