Dodaj publikację
Autor
Renata Olszak
Data publikacji
2013-12-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
121

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz uroczystości Pasowania na Świetliczaka zawiera gry, zabawy i konkursy dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej.
 Pobierz (doc, 30,5 KB)

Podgląd treści


Renata Olszak

Temat: Pasowanie na Świetliczaka.

Cel główny:
- uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych do świetlicowej gromady,

Cele operacyjne:
- kształcenie umiejętności wspólnej zabawy,
- integracja grupy,
- kształtowanie umiejętności słuchania i wypowiadania się na forum grupy,
- sprawdzenie znajomości zasad obowiązujących podczas pobytu w świetlicy,

Metody:
- rozmowa kierowana,
- rozwiązywanie zagadek, krzyżówka,
- pedagogika zabawy,

Formy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa,

Pomoce dydaktyczne:
zagadki, papierowe serwetki, ziarenka, kartki z figurami geometrycznymi, owoce i warzywa, punkty regulaminu świetlicy, tekst ślubowania, serce z papieru, medale.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Uroczyste powitanie uczestników zajęć, omówienie celu spotkania

* Wiersz na powitanie – występ ucznia klasy II
Dziś w świetlicy wydarzenie
Przyjmujemy nowe dzieci
Będzie uroczystość mała
Atrakcyjnie czas nam zleci.

* Występy uczniów klas I

W świetlicy jest bardzo ciekawie
W świetlicy czas płynie zabawniej
Kto często przebywa w świetlicy
Nie snuje się sam po ulicy.

Tu czeka cię przygód wiele
Tu wokół są przyjaciele
Tu bawisz się, uczysz, grasz,
Co dzień wiele przygód masz

A więc spędzaj czas w świetlicy
Baw się razem z nami
A zapełnisz świat swój wokół
Przyjaciółmi, przygodami.

2. Zabawa na powitanie – Cebula

Dzieci odliczają do dwóch, jedynki stoją na zewnątrz okręgu, a dwójki w środku. Uczestnicy są do siebie zwróceni twarzą. Prowadzący podaje komendy, które wykonują uczestnicy w parach. Po każdej komendzie krąg zewnętrzny przesuwa się zgodnie ze wskazówkami zegara o jedną osobę.
Komendy:
- uśmiechnijcie się do siebie,
- podajcie sobie prawe ręce,
- przybijcie sobie piątki,
- ukłońcie się,
- przywitajcie się np. kolankami, brzuszkami itp.
- wymieńcie np. ulubiony kolor, zwierzę itp.

3. Próba wiedzy
– dzieci odgadują zagadki, odgadnięte hasła wychowawca układa na dywanie. Rozwiązaniem jest hasło: świetlica

Klucz się zaciął w zamku
To się czasem zdarza
Sam nie zreperujesz
Biegnij po …… ślusarza

Wieje, dmucha, huczy
Rano, wieczorem, w nocy
Kto to taki?
wiatr

Każdy ma swój dom
A dom bociana to ….. gniazdo

Ma maleńki ryjek
Chociaż igły nosi
Nigdy nic nie szyje. jeż

W każdej klasie mieszka
Czarne ma oblicze
Na niej często piszę, rysuję i liczę. tablica

Szumią trawy, gną się drzewa
To już nie deszcz – to ulewa
A najgorsza teraz dola
Bo brakuje nam …. Parasola

Całą rzeszą na obronę mrowiska spieszą
Wszystkie rzędem w jedną stronę
Czułki mają nastawione mrówki

Ostrym dziobem w drzewo stuka
Owadów pod korą szuka dzięcioł

Po tablicy biega, robi na niej białe znaki
Zna ją każdy uczeń
Czy zgadniecie, kto to taki? kreda

4. Próba zabawy

Każde dziecko nosi na głowie papierową serwetkę i porusza się w rytm muzyki.
Osoba, której serwetka upadnie na ...