Dodaj publikację
Autor
Grzegorz Kamieński
Data publikacji
2014-01-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
2

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Artykuł przedstawia podstawowe informacje o organach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (do wykorzystania na przedmiocie ekonomia, przedsiębiorczość lub prawo).
 Pobierz (docx, 19,3 KB)

Podgląd treści

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką handlową, której charakter prawny jest uregulowany w art. 151- 300 Kodeksu Spółek Handlowych (KSH) z dnia 15 września 2000 roku. Posiada osobowość prawną i może być utworzona w każdym celu dozwolonym przez prawo; mogą to być cele zarobkowe, gospodarcze niemające celu zarobkowego, niegospodarcze.

Spółka działa w oparciu o kapitał zakładowy, podzielony na udziały; przy czym minimalna wysokość kapitału zakładowego to 5.000 zł, zaś minimalna wysokość udziału to 50 zł. W zamian za wkłady, które wspólnicy wnoszą do spółki, otrzymują udziały w kapitale zakładowym.

Organami spółki z o.o. są:

zgromadzenie wspólników- decyduje o najważniejszych sprawach spółki. Jest to organ uchwałodawczy. Zgromadzenie wspólników zwołuje zarząd spółki (jeśli zwleka z tym, to może zwołać rada nadzorcza lub komisja rewizyjna) na zakończenie roku obrotowego w celu zatwierdzenia bilansu oraz rachunku zysków i strat oraz udzielenia absolutorium pozostałym organom spółki (nie udziela się absolutorium w jednoosobowych spółkach z o.o.). Zgromadzenie wspólników może też zostać zwołane przez zarząd, radę nadzorczą lub komisję rewizyjną w każdym innym czasie, o ile wymaga tego interes spółki, bądź jeśli zażąda tego dostatecznie duża grupa wspólników (zwykle reprezentująca 10% udziałów). Uchwały zgromadzenia wspólników są podejmowane bezwzględną większością głosów, chyba że umowa spółki lub KSH stanowią inaczej. Wywołują one tylko skutki wewnątrz spółki (nie wywołują skutków w stosunkach zewnętrznych z osobami trzecimi), zaś prawo do ich uchylenia ma tylko sąd i wyłącznie w sytuacji, gdy są one sprzeczne z prawem lub zostały uchwalone z naruszeniem procedury.

zarząd- jest powoływany i odwoływany przez zgromadzenie wspólników, z tym że umowa spółki może zawierać odmienne uregulowania dotyczące sposobu powoływania członków zarządu. Minimalny skład zarządu to 1 osoba. W skład zarządu mogą wejść wspólnicy, jak i osoby trzecie. W przypadku jednak, gdy członkiem zarządu jest wspólnik, nie może on być pełnomocnikiem na zgromadzeniu wspólników. Zarząd prowadzi sprawy spółki i ją reprezentuje; w zależności od postanowień umowy spółki może to być reprezentacja indywidualna każdego z członków zarządu lub też reprezentacja łączna. Gdy brak jest w tej kwestii uregulowań w umowie spółki, a zarząd jest wieloosobowy, to art. 205§1 KSH stanowi, że do reprezentacji spółki konieczne jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo członka zarządu i prokurenta. To prawo do reprezentacji indywidualnej lub łącznej nie może być ograniczone ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich. Tak więc podział wewnętrzny kompetencji w spółce z punktu widzenia kontrahenta nie ma znaczenia; może mieć tylko znaczenie wewnętrzne prowadzące do odpowiedzialności odszkodowawczej wobec spółki ...