Dodaj publikację
Autor
Agata Szarek
Data publikacji
2014-01-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
41

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Plik zawiera konspekt do lekcji na temat życia i twórczości braci Grimm.
 Pobierz (docx, 13,4 KB)

Podgląd treści

Lekcja otwarta

Temat: „Märchenwelten”

CELE:

• utrwalanie słownictwa związanego z baśniami

• rozwijanie umiejętności wyszukiwania potrzebnych informacji

• poszerzanie wiadomości kulturoznawczych

• doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim na poziomie A2 Europejskiego Systemu Językowego

TREŚCI:

• życie i twórczość braci Grimm

DZIAŁANIA PODEJMOWANE PRZEZ UCZNIÓW I NAUCZYCIELA:

• nauczyciel koordynuje pracę uczniów

• uczniowie pracują nad wypełnieniem kart pracy

OSIĄGNIĘCIA:

• uczniowie potrafią odnaleźć potrzebne informacje

•uczniowie potrafią współpracować w zespole

• uczniowie wykorzystują swoją ogólną wiedzę do wykonywania zadań

• uczniowie posługują się językiem niemieckim na poziomie A2

MATERIAŁY:

• plakaty przedstawiające wybrane baśnie braci Grimm

• prezentacja multimedialna

• kartki z tytułami baśni w języku polskim i niemieckim

• karty pracy

•kartki z przymiotnikami określającymi cechy charakteru

Przebieg lekcji:

Wprowadzenie

- wprowadzenie do tematu: prezentacja plakatów z baśniami braci Grimm

- objaśnienie zasad pracy z kartą pracy

- prezentacja multimedialna – „Sylwetki braci Grimm”

- informacja o największych dziełach braci Grimm

II.

Prezentacja materiału

- rozdanie uczniom kart pracy i przystąpienie do rozwiązywania zadań

Zadanie 1 – Uczniowie odpowiadają na pytania zamieszczone na tablicy interaktywnej – pytania dotyczą tytułów wyświetlanych baśni w języku polskim i niemieckim oraz wykonują zadanie, w którym należy przetłumaczyć niemieckie tytuły 12 baśni na język poski.

Zadanie 2 – Uczniowie oglądają przygotowane prezentacje oraz zapamiętują informacje dotyczące życia i twórczości braci Grimm.

Zadanie 3 – Uczniowie wyszukują cech baśni na podstawie otrzymanego tekstu przykładowej baśni i podkreślają je.

Następnie w tabeli przedstawiającej prawdziwe i nieprawdziwe informacje o baśniach, wybierają tylko te prawidłowe.

Zadanie 4 – Uczniowie porządkują otrzymane na kartkach przymiotniki dotyczące cech charakteru postaci baśniowych na pozytywne i negatywne. Następnie dopasowują przymiotniki do postaci baśniowych.

Kolejne zadanie polega na przedstawieniu za pomocą mimiki i gestów zaproponowanych przez nauczyciela postaci baśniowych. Ostatnim etapem tego kręgu tematycznego jest rozszyfrowanie tytułu baśni , znając jedynie krótki cytat oraz odnalezienie motywu przewodniego.

Zadanie 5 – Uczniowie przypominają sobie imiona popularnych postaci współczesnych bajek, baśni. Następnie do tabeli otrzymanej od nauczyciela wpisują cechy charakteru pasujące do podanej postaci.

Zadanie 6 – Uczniowie oglądają plakaty z baśniami braci Grimm i starają się zapamiętać jak najwięcej szczegółów z wybranego przez siebie plakatu. Odwracają się plecami do plakatu i przedstawiają zapamiętane szczegóły oraz dodają elementy znane z treści baśni, a które nie zostały zaprezentowane na plakacie.

Podsumowanie pracy uczniów

- przeliczenie zdobytych punktów

- quiz dotyczący życia i twórczości braci Grimm dla obecnych gości

Ewaluacja