Dodaj publikację
Autor
Agata Szarek
Data publikacji
2014-01-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
36

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Plik zawiera konspekt do lekcji na temat świąt Bożego Narodzenia - poziom podstawowy.
 Pobierz (docx, 13,0 KB)

Podgląd treści

Lekcja otwarta

Temat: „Weihnachtszeit – Freudezeit”

CELE:

• poznanie słownictwa związanego ze świętami Bożego Narodzenia

• rozwijanie umiejętności wyszukiwania potrzebnych informacji

• zapoznanie z niemieckimi zwyczajami bożonarodzeniowymi

• doskonalenie umiejętności korzystania ze słownika

TREŚCI:

• zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech

DZIAŁANIA PODEJMOWANE PRZEZ UCZNIÓW I NAUCZYCIELA:

• nauczyciel koordynuje pracę uczniów

• uczniowie pracują nad wypełnieniem kart pracy

OSIĄGNIĘCIA:

• uczniowie potrafią posługiwać się słownikiem niemieckojęzycznym i odnaleźć w nim potrzebne informacje

•uczniowie potrafią współpracować w zespole

• uczniowie wykorzystują swoją ogólną wiedzę do wykonywania zadań

MATERIAŁY:

• krótkie filmy dotyczące kiermaszy bożonarodzeniowych w Niemczech

• bombki z materiałem leksykalnym

• wyrazy do rozszyfrowania

• szablon choinki

•szablony z życzeniami świątecznymi w różnych językach

Przebieg lekcji:

Wprowadzenie

- wprowadzenie do tematu: piosenka „O Tannenbaum” (wykonanie: uczennica)

- objaśnienie zasad pracy z kartą pracy

II.

Prezentacja materiału

- rozdanie uczniom kart pracy i przystąpienie do rozwiązywania zadań

Zadanie 1 – Uczniowie szukają w sali ukrytych bombek z polskimi nazwami ozdób choinkowych, tłumaczą nazwy na język niemiecki, wpisując je do tabeli. Następnie kapitanowie drużyn wyszukują na stoliku nauczyciela obrazki przedstawiające znalezione ozdoby i wieszają je na choince przygotowanej na tablicy przez nauczyciela

Zadanie 2 – Uczniowie oglądają krótkie filmy przedstawiające kiermasze bożonarodzeniowe w Niemczech. Podczas projekcji muszą udzielić odpowiedzi na pytania zamieszczone na karcie pracy. (filmy można znaleźć na youtube)

Zadanie 3 – Uczniowie rozszyfrowują niemieckie wyrazy zapisane w formie emotikonów, a następnie podają ich polskie znaczenie, korzystając ze słowników lub z zadania nr 1.

Zadanie 4 – Uczniowie otrzymują napisy z życzeniami w 7 językach oraz nazwy krajów. Ich zadaniem jest połączyć kraj i życzenia.

Podsumowanie pracy uczniów

- przeliczenie zdobytych punktów

- kolęda „Stille Nacht” (wykonanie: uczennica)

Ewaluacja