Dodaj publikację
Autor
Ewa Banaś
Data publikacji
2014-01-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
119

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zapoznanie się z różnymi sposobami odżywiania się organizmów.
 Pobierz (doc, 10,3 MB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KLASY IV

Z ZASTOSOWANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

Temat: Sposoby odżywiania się organizmów - podsumowanie.

Główny cel lekcji:
Zapoznanie się z różnymi sposobami odżywiania się organizmów.

Cele operacyjne:
1. Uczeń zna:
- podstawowe sposoby odżywiania się organizmów
- substraty i produkty fotosyntezy
- nazwy grup organizmów cudzożywnych i ich przedstawicieli

2. Uczeń rozumie:
- konieczność odżywiania się wszystkich żywych organizmów
- znaczenie fotosyntezy dla całej przyrody, w tym dla człowieka
- zależności pokarmowe między organizmami oraz ich rolę w przyrodzie

3. Uczeń potrafi:
- podzielić organizmy ze względu na sposób odżywiania
- wymienić przykłady organizmów samożywnych oraz różnych grup organizmów cudzożywnych
- wymienić specyficzne przystosowania niektórych organizmów do rodzaju pobierania pokarmu

Postawy:
- świadomość znaczenia wszystkich organizmów żyjących na naszej
planecie

Pojęcia:
a. kluczowe:

ORGANIZMY SAMOŻYWNE - PRODUCENCI

FOTOSYNTEZA

ORGANIZMY CUDZOŻYWNE – KONSUMENCI
ROŚLINOŻERCY
PADLINOŻERCY
MIĘSOŻERCY
ŁAŃCUCHY POKARMOWE

b. Pojęcia nowe:
PASOŻYTY
FILLTRATORY
SAPROFAGI

Metody pracy:
- praca z podręcznikiem
- pogadanka
- „burza mózgów”
- gry dydaktyczne

Formy pracy:
- praca w grupach
- praca indywidualna

Środki dydaktyczne:
- podręcznik PRZYRODA
- rozsypanki słowne
a. definicje organizmów samożywnych i cudzożywnych
b. nazwy substratów i produktów fotosyntezy
- zdjęcia (ilustracje) organizmów:
a. roślinożerców
b. mięsożerców - drapieżników
c. mięsożerców - padlinożerców
d. wszystkożerców
e. filtratorów
f. saprofagów
g. pasożytów
- karty pracy z tabelami A - G
- kartoniki z nazwami grup organizmów cudzożywnych, nazw zwierząt
i rodzajem pożywienia

PRZEBIEG LEKCJI (45 minut)

F a z a w p r o w a d z a j ą c a ( ok. 20 min)

• CZĘŚĆ ORGANIZACYJNA (10 min)

Sprawdzenie listy uczniów
*Nawiązanie do przedostatniej lekcji pytaniem do wszystkich dzieci:
- Jakie czynności życiowe są wspólne dla wszystkich żywych organizmów?
*Przedstawienie dzieciom celów dzisiejszej lekcji dotyczących jednej z podstawowych czynności organizmów – odżywiania.

Zapisanie tematu lekcji

* Nawiązanie do przedostatniej lekcji pytaniem:
-W jakim celu organizmy się odżywiają?
Rozdanie dzieciom - kopert z rozsypankami (dla każdej grupy)

Podział klasy na grupy czteroosobowe
– za każde wykonane zadanie cała grupa otrzymuje plusy, które pod koniec lekcji będą podsumowane

– PRACA W GRUPACH – 2 zadania
Zad.1. (3 min) Rozsypanka nr.1:

Ułóżcie (w grupach – 2 osoby z grupy układają jedną definicję) z jednej

rozsypanki 2 definicje = odpowiedzi na pytania a i b.
Pytania:
a) Co to są organizmy samożywne?
b. b) Co to są organizmy cudzożywne?
„Organizmy//samożywne//czyli//producenci//same//produkują//pokarm//w// procesie//fotosyntezy//
//Organizmy//cudzożywne//czyli//konsumenci//pobierają//gotowy//pokarm//z//otoczenia”
Poprawnie ułożone definicje odczytują dzieci z grupy, która najszybciej wykonała zadanie. Punkty nauczyciel przydziela według prędkości wykonania zadania.

Zad. 2. (5 min wraz z zapisem na tablicy)Przedstaw schemat ...