Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Agnieszka Cis
Wychowawca świetlicy
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
TEMAT: „Dynie”– zajęcia z wykorzystaniem elementów metody Kinezjologii
Edukacyjnej.
Cele:
- rozwijanie wyobraźni,
- kształtowanie cech motorycznych przez aktywne działanie,
- integracja grupy,
- wyzwalanie radości poprzez ruch i ekspresję plastyczną,
- rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała,
- odreagowywanie napięć i negatywnych emocji.
Czas trwania: 45 minut
Wiek uczestników: klasy I – III
Metody:
- słowne: rozmowa, objaśnienie,
- oglądowe: pokaz,
- czynne: praktyczne działanie.
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Pomoce: magnetofon, płyta z muzyką, arkusz szarego papieru, kartki A4, pastele, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
Powitanie zebranych za pomocą zabawy „Witam wszystkich, którzy…”
i zapoznanie z tematem oraz celem zajęć.
II. Część właściwa.
2. Ćwiczenia z Kinezjologii Edukacyjnej - orientowanie się w schemacie własnego ciała , np.
lewa ręka wita się z głową: dzień dobry główko
lewa ręka wita się z brzuszkiem: dzień dobry brzuszku
prawa ręka wita się z szyją: dzień dobry szyjko
prawa ręka wita się z prawym kolanem: dzień dobry kolano
Zabawy w parach – dzieci stoją naprzeciw siebie:
prawa ręka wita się z prawą ręką
lewa ręka wita się z lewą ręką
brzuszek wita się z brzuszkiem
czoło wita się z czołem
„przesyłanie min” – dzieci uśmiechają się do siebie, robią śmieszną minę
Praca plastyczna – „Dynie”
- kreślenie w rytm muzyki, na szarym papierze, dwiema rękami litery c (litera c rysowana prawą ręką jest odwrócona), aż do narysowania dyni, następnie wypełnianie kolorem pomarańczowym,
- rysowanie liści, ogonków, wąsików, wycinanie,
- komponowanie obrazu.
Masaż do wierszyka „Dynia” (I.Biśto)
Była sobie raz grządka w samym środku ogródka,
Na tej grządce wyrosła dynia okrąglutka.
Miała liście zielone niby kosmate łapy,
Dużo małych nasionek, skrytych w brzuchu pękatym.
Przyszedł rolnik na pole, rozciął rumianą łupkę,
Wyjął wszystkie nasiona, miąższ dał żonie na zupkę.
Gdy je teraz wysuszy i posieje znów wiosną,
to na jesień w ogrodzie nowe dynie wyrosną.
III. Zakończenie zajęć.
Rozmowa z dziećmi na temat zajęć:
Czy przyjemnie bawiło się wam na dzisiejszych zajęciach?
Co najbardziej wam się podobało?
Podziękowanie za wspólną zabawę.
Uścisk przyjaźni
Nauczyciel mówi: iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk i przekazuje uścisk dłoni dziecku stojącemu obok, dziecko to przekazuje uścisk następnemu, aż „iskierka przyjaźni” obiegnie cały krąg.