Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH DLA Kl. 3 tg
Data : 03 grudnia 2013
Prowadzący: mgr Anna Matysiak
Czas : 180 min
Nr programu nauczania: 321[10]
Dział : Sporządzanie dań zasadniczych
Treści podstawy programowej realizowane w trakcie zajęć :
Blok: żywieniowy
16) układać i oceniać jadłospisy dla różnych grup ludności
17)planować i oceniać jadłospisy w obiektach zbiorowego wyżywienia o charakterze zamkniętym
19) przestrzegać wymagań higienicznych dotyczących produkcji potraw oraz przechowywania surowców i produktów spożywczych
20) organizować proces produkcji potraw w różnych warunkach lokalowych i z wykorzystaniem różnego wyposażenia, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymagań ergonomii
28) stosować różne sposoby i techniki podawania potraw i napojów
Blok: higieniczny
5) określać przyczyny i skutki urazów oraz udzielać pomocy przedlekarskiej osobom poszkodowanym
6) rozróżniać i oceniać przydatność środków chemicznych do mycia, prania, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń, zastawy stołowej i odzieży
Pomoce dydaktyczne:
1. Podręcznik „Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem część II”- Małgorzata Konarzewska, Barbara Zielonka, Maria Konarzewska-Sokołowska
2. „Sporządzanie i ekspedycja potraw i napojów część I” – Anna Kmiołek
TEMAT: Przygotowanie dań zasadniczych z wykorzystaniem drobiu. Bhp i higiena produkcji.
Cele zajęć :
1. Cel ogólny :
Doskonalenie i utrwalanie umiejętności sporządzania i dekorowania potraw z drobiu
2. Cele operacyjne zajęć:
Uczeń zna:
- podział drobiu ze względu na przydatność kulinarną,
- wykaz maszyn i urządzeń niezbędnych do wykonania ćwiczenia,
- czynności obejmujące obróbkę wstępną i cieplną drobiu,
- technikę wykonania potraw,
- sposoby podania potraw.
Uczeń rozumie:
- przydatność opanowania technik obróbek cieplnych drobiu,
- konieczność współdziałania z kolegami,
- wpływ higieny na jakość produkcji potraw,
- potrzebę oszczędzania surowców i energii, dbałość o sprzęt.
Uczeń potrafi:
- zaplanować poszczególne etapy pracy,
- przygotować stanowisko do pracy,
- czytać ze zrozumieniem instrukcje i receptury,
- sporządzić zaplanowane rodzaje potraw,
- estetycznie i prawidłowo podać i udekorować potrawę do degustacji,
- ocenić jakość wykonanej potrawy,
- rozróżniać elementy tuszki drobiu i ich zastosowanie w gastronomii,
- przestrzegać przepisy higieniczne i bhp w czasie zajęć.
Metoda : Ćwiczenia, pokaz, pogadanka, elementy wykładu
Formy pracy: Indywidualna, grupowa, zespołowa
STRUKTURA ZAJĘĆ
I Część organizacyjno porządkowa
1.Sprawdzenie listy obecności
2. Sprawdzenie wyglądu zewnętrznego, sposobu ubrania uczniów na zajęciach
II Część wstępna z instruktażem wstępnym
1.Podanie tematu i planu zajęć
PLAN:
Asortyment dań zasadniczych z wykorzystaniem drobiu :
1) Forszmak z kluskami gotowanymi na parze
2) Kotlet de volaille z ziemniakami ziołowymi i surówką z marchwi
3) Udko pieczone w sezamie z ryżem i surówką z kapusty pekińskiej
4) Roladki drobiowe z serem, ziemniakami puree i surówką z czerwonej kapusty
5) Chińszczyzna z warzywami
Technika sporządzania potraw z drobiu
2 ...