Dodaj publikację
Autor
Ewa Dąbrowska
Data publikacji
2014-02-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
24

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć o mrówkach w ramach projektu "Poznajemy owady". Opracowała Ewa Dąbrowska SP w Tomaszowicach.
 Pobierz (docx, 15,0 KB)

Podgląd treści

Projekt : Poznajemy owady

Temat: Mrówki

Cel: Poznanie życia i zwyczajów mrówek, zaznajomienie z wyglądem mrówki

Materiały: chusteczki higieniczne ,perfumy ,małe kawałki styropianu ,lusterko ,albumy ,książki o życiu mrówek,lupy ,koc ,poduszeczki lub pufki do utworzenia mrowiska ,bibuła ,czarna farba ,klej

Przebieg zajęcia:

1.Powitanie ,,Wszyscy są witam was zaczynamy już czas, jestem ja jesteś ty raz ,dwa ,trzy’’

2.Wprowadzenie do tematu: pokazujemy dzieciom jak wyglądają mrówki, dzieci opisują,

oglądają patrząc przez lupę ,liczą ile mają nóg, jaki mają kolor, jak zbudowane jest ich ciało

(można tu wykorzystać obrazki , zdjęcia lub żywe okazy).

3. Zabawa przy piosence : ,,Mrówka- czyścioszek’’

4.,,Ploteczki mróweczki’’- opowiadamy o różnym porozumiewaniu się mrówek(komunikacja niewerbalna ).Dzieci zamieniają się w mróweczki.

* wydzielanie substancji zapachowych- mocno nawilżoną chusteczkę umieszczamy w jakimś miejscu

sali(dzieci mają zamknięte oczy) ,mrówki – dzieci zaczynają poszukiwanie chusteczki.

*strudylacja –wytwarzanie dźwięków przez pocieranie. Najpierw dzieci –mrówki pocierają swoje dłonie ,próbujemy pocierać o inne części ciała, następnie pocierają styropianem o lusterko , podłogę

*ruch ciała- przekazywanie informacji bez głosu. Zadania dla dzieci: dzieci-mróweczki próbują

przekazać informację za pomocą gestów, ruchu .Dzieci losują np .,,czy pójdziemy na spacer’’

,,jestem głodna’’ ,,jestem zła’’itp. Pozostałe dzieci odgadują.

5.Dzieci-mrówki maszerują po dywanie przy dźwiękach dowolnej melodii.

6.Wykonanie dużego mrowiska(wykorzystanie poduszek , puf,koca).

Mrówki-dzieci wchodzą na mrowisko i turlają się z niego , można zaproponować wejście

Trzymając coś ciężkiego np. piłkę-pracująca mrówka.

7.Praca plastyczna –mrowisko. Dzieci tworzą mrowisko z kawałków bibuły ,następnie

mocząc palec w farbie odbijają ślady-są to mrówki ,może być ich dużo .

8. Na zakończenie krótka piosenka: mówimy szeptem:,,szła mróweczka bardzo mała przez

zielony las i śpiewała sobie cichuteńko tak –krzyczymy: la,la lala…!

Opracowała:Ewa Dąbrowska SP Tomaszowice.