Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Szot
Data publikacji
2014-02-17
Średnia ocena
5,00
Pobrań
204

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Materiał zawiera scenariusz lekcji wraz z kartami pracy. Obejmuje zagadnienia: budowę i funkcje oka, mechanizm widzenia, wady wzroku oraz złudzenia optyczne.
 Pobierz (doc, 366,5 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji biologii w klasie III technikum żywienia

Temat: Jak działa nasze oko?

Autor: Małgorzata Szot

Cele nauczania:

a) wiadomości:
- uczeń zna budowę i funkcje elementów gałki ocznej
- rozróżnia pojęcia adaptacja i akomodacja oka
- zna przyczyny krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu

b) umiejętności:
- uczeń potrafi rozpoznać części gałki ocznej na schemacie oka
- przedstawia bieg promieni świetlnych w gałce ocznej

- dokonuje obserwacji wskazującej obecność plamki ślepej na siatkówce oka

- planuje doświadczenie dowodzące wpływu światła na wielkośc źrenicy
- wyjaśnia mechanizm widzenia

- dobiera soczewki do wady wzroku

c) postawy:
- uczeń jest przekonany o konieczności dbania o wzrok

- świadomy roli mózgu w interpretacji wrażeń wzrokowych

Metody i formy pracy:
- pokaz
- miniwykład

- obserwacja

- doświadczenie

Środki dydaktyczne:

- plansza i model gałki ocznej
- projektor multimedialny
- edu ROM „Biologia. Multimedialne lekcje”
- karty pracy

Literatura:

| |Biologia 1,2 Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym |

http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82udzenie_optyczne

3 Tok lekcji

I Faza wstępna
1. Sprawdzenie obecności.
2. Kontrola wiadomości z ostatniej lekcji.
3. Zapisanie tematu lekcji.
4. Wprowadzenie do tematu lekcji.

Celem lekcji jest poznanie budowy i działania narządu wzroku, wyjaśnienie mechanizmu odbierania wrażeń wzrokowych a także poznanie wad wzroku wynikających  z nieprawidłowej budowy gałki ocznej.

II Faza realizacyjna
Uczniowie otrzymują karty pracy, w których na podstawie prezentacji zawartych w programie „Multimedialne lekcje” wykonują zadania wg instrukcji zawartych w kartach pracy. Nauczyciel sprawdza poprawnośc wykonania zadań. Uczniowie:
a) Na podstawie planszy oraz filmu „Budowa oka” podpisują elementy gałki ocznej
b) Korzystając ze schematu oka oraz filmu „Proces widzenia” porządkują elementy gałki ocznej tak, by przedstawiały drogę promieni świetlnych w oku.
c) Obserwują zmianę kształtu soczewki, gdy obraz znajduje się blisko i daleko od oka.
d) Planują doświadczenie sprawdzające „Czy ilośc światła wpadającego do oka ma wpływ na wielkośc źrenicy?”
e) Rozróżniają rolę czopków i pręcików oraz plamki ślepej i żółtej
f) Dokonują obserwacji potwierdzającej istnienie plamki ślepej
g) Dobierają sposób korekty do wady wzroku
h) Przekonują się o roli mózgu w interpretacji obrazów poprzez analizę ilustracji „Złudzenia optyczne”

III Faza podsumowująca
Podsumowanie wiadomości dotyczących budowy oka i powstawania obrazu
Polecenie zadania: przedstaw w punktach podstawowe zasady higieny narządu wzroku.

Karta pracy. Jak działa nasze oko?

Zadanie 1 BUDOWA OKA
Na podstawie planszy oraz filmu „Budowa oka” podpisz elementy gałki ocznej

|Nr |Nazwa elementu oka |Warstwa oka |Funkcje |
|1. | |Błona włóknista |Wpuszcza promienie świetlne w głąb gałki ocznej |
|2. | | |Chroni oko przed urazami |
|3. | |Błona naczyniowa |Odżywia oko |
|4. |Ciało ...