Dodaj publikację
Autor
Ewa Zelek
Data publikacji
2014-02-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
106

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie szóstej dotyczący pisowni "nie" z różnymi częściami mowy. Dołączyłam też garść ćwiczeń pobudzających kreatywne myślenie.
 Pobierz (docx, 14,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć z języka polskiego w klasie szóstej – Ewa Zelek

Temat: Redagujemy wywiad z „Nie”. Rozwijamy naszą kreatywność.

Cele:

- utrwalenie u uczniów zasad pisowni „nie” z różnymi częściami mowy,

- ćwiczenie pisania wywiadu,

- powtórzenie rodzajów wypowiedzeń,

- integracja klasy,

- rozwijanie kreatywnego myślenia.

Czas: 45 minut

Formy pracy: grupowa

Metody pracy: burza mózgów, drama

Pomoce: kolorowe kartony, pisaki, dziurkacze, sznurki

Efekty: pobudzenie wyobraźni uczniów, utrwalenie wiedzy.

Przebieg zajęć:

Miniwykład nauczyciela na temat pisowni „nie” z różnymi częściami mowy.

Zapisanie wspólnie z uczniami notatki – schematu ułatwiającego zapamiętywanie.

Rzeczownik + NIE = razem

Np. nieprzyjaciel, niebezpieczeństwo

Czasownik + NIE = oddzielnie

Np. nie rysuję

Przymiotnik w stopniu równym + NIE = razem

Np. niemiły

Przymiotnik w stopniu wyższym i najwyższym + NIE = oddzielnie

Np. nie milszy, nie najmilszy

Przysłówek w stopniu równym + NIE = razem

Np. niemądrze

Przymiotnik w stopniu wyższym i najwyższym + NIE = oddzielnie

Np. nie mądrzej, nie najmądrzej

Liczebnik + NIE = razem

Np. nie pięć, nie trzydzieści

Podzielenie uczniów na 7 grup (uczniowie słabsi osobno, uczniowie zdolni osobno), które obrazowo (scenki) pokazują klasie, jak należy poprawnie pisać „nie”. Dzieci w tym celu „przebierają” się za części mowy, wykorzystując zestaw pomocy, i wyjaśniają klasie zasady pisowni, podając własne przykłady.

Podzielenie uczniów na grupy 4-osobowe (słabi i zdolni razem). Dzieci redagują wywiad z partykułą „NIE”. Nauczyciel w razie potrzeby udziela wskazówek grupom.

Wywiad można zacząć tak:

- Dzień dobry partykuło „Nie”!

- Dzień dobry!

- Gdzie najczęściej można cię spotkać?

- Na ogół goszczę w wypowiedzeniach różnego typu: zdaniach pojedynczych, złożonych, równoważnikach zdania, zawiadomieniach.

- Czy masz wielu przyjaciół w zdaniu?

- O tak, najbardziej lubię rzeczownik, przysłówek i przymiotnik w stopniu równym. Trzymamy się razem.

- A co z innymi bywalcami zdania?

- To tylko znajomi. Dystans trzymam z czasownikiem, liczebnikiem oraz przymiotnikiem i przysłówkiem w stopniu wyższym i najwyższym.

- Widzę, że postępujesz w myśl przysłowia: Lepiej mieć przyjaciela jednego, ale sprawdzonego.

- Tak, mam trzech przyjaciół, którym ufam i jestem z nimi w zażyłych stosunkach. Pozostałe części zdania toleruję, ale trzymam się od nich z daleka.

- Dziękuję za wywiad!

5. Podsumowanie zajęć – odczytanie wywiadu przez przedstawiciela chociaż jednej grupy.

Inne ćwiczenia rozwijające kreatywne myślenie to:

- indywidualne podawanie przez uczniów na początku lekcji innego wykorzystania przedmiotów codziennego użytku np. garnek – hełm, latający spodek, tarcza, doniczka; gumka recepturka – element procy, sznurek, wąż, gąsienica; długopis – strzała, pstryczek,

- przyniesienie pudełek różnej wielkości i polecenie uczniom, by zgadywali, co może być w środku – w zależności od wielkości pudełka; ostatecznie nauczyciel rozwija rulon papieru z napisem „WYOBRAŹNIA”,

- podawanie rzeczy np. mniejszych od mrówki, większych od konia, robiących ...