Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Mazelanik
Data publikacji
2014-02-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
21

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji - grawitacja zadania.
 Pobierz (docx, 24,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji fizyki dla klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej

Agnieszka Mazelanik

Temat jednostki metodycznej: Grawitacja

Temat jednostki lekcyjnej: PRAWO POWSZECHNEGO CIĄŻENIA –

ROZWIĄZYWANIE ZADAŃ

Cel ogólny:

Cele lekcji poznawcze i kształcące

Przypomnienie wcześniej poznanych wiadomości na temat grawitacji

Wykorzystanie prawa powszechnego ciążenia do zadań rachunkowych

Uczeń wie:

Od czego zależy siła oddziaływania grawitacyjnego

Jak definiujemy prawo powszechnego ciążenia

Jaka jest jednostka siły grawitacji

Że grawitacja występuje powszechnie

Jakie są rodzaje pól grawitacyjnych

Że oddziaływanie grawitacyjne należy do oddziaływań słabych

Uczeń potrafi:

Narysować wykres zależności siły grawitacji od masy ciała

Narysować wykres zależności siły grawitacji od odległości

Wykorzystać wielkości fizyczne do rozwiązania prostych zadań obliczeniowych

Podać przykłady oddziaływania grawitacyjnego z życia codziennego

Cele wychowawcze

Uczeń:

stara się przewidywać przebieg i skutki zjawisk fizycznych na podstawie poznanych praw i zasad

stara się umiejętnie korzystać z poznanych praw przy zadaniach rachunkowych

potrafi przekazywać zdobyte wiadomości – doskonali umiejętności komunikacyjne

dostrzega powiązanie fizyki z życiem codziennym

kształtuje postawy dialogu, umiejętności słuchania innych

przestrzega zasady BHP na lekcji

wykazuje cierpliwość i dokładność w pracy

uważnie notuje niezbędne informacje

dba o ład na stanowisku pracy

Metody nauczania/uczenia się

podająca: pogadanka, opis i wyjaśnienie, dyskusja

Formy pracy

zbiorowa i indywidualna

Materiały i środki dydaktyczne

podręcznik

sprzęt multimedialny

zadania przygotowane przez nauczyciela

karta pracy przygotowane przez nauczyciela

Przebieg lekcji:

Część wstępna i nawiązująca:

Przywitanie uczniów i sprawdzenie obecności. Informacja o sposobie oceniania aktywności na lekcji.

Sprawdzenie zadania domowego

Nawiązanie do tematu lekcji poprzez rekapitulację wtórną:Z poprzednich lekcji fizyki w szkole ponadgimnazjalnej - uczniowie przypominają treści dotyczące oddziaływania grawitacyjnego.

Część właściwa:

Podanie tematu lekcji.

Wyświetlenie na ekranie treści zadań (w odpowiedniej kolejności)

Losowo wybrani uczniowie lub ochotnicy proszeni sa do tablicy w celu rozwiązania i wyjaśnienia zadania.

Zad. 1 .

Jak zmieni się siła grawitacji jeżeli:

a). masa jednego ciała zmniejszy się 2 razy

b). masa każdego ciała zwiększy się 4 razy

c). odległość zmniejszy się czterokrotnie

d). odległość zwiększy się 5 razy

e). odległość zmniejszy się szesnastokrotnie, a masa każdego ciała zmaleje czterokrotnie

Zad.2.

Jaś waży 40 kg, a jego szkoła 3 tyś. Ton. Jaką siłą szkoła przyciąga Jasia, gdy znajduje się on 1 km od niej? Czy ta siła może spowodować, że Jaś pójdzie do szkoły?

Zad.3.

W jakiej odległości od siebie powinny się znaleźć dwie stalowe kule o masie 100 t każda, aby przyciągały się siłą grawitacji 1N? Czy takie ustawienie kul jest możliwe?

Podsumowanie:

Rekapitulacja pierwotna (Karta pracy ucznia).

Podanie zadania domowego.

Wystawienie ocen z aktywności ...