Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Mazelanik
Data publikacji
2014-02-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
41

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji - ciężar i nieważkość.
 Pobierz (docx, 23,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji fizyki dla klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej

Agnieszka Mazelanik

Temat jednostki metodycznej: Grawitacja

Temat jednostki lekcyjnej: CIĘŻAR I NIEWAŻKOŚĆ

Cel ogólny:

Cele lekcji poznawcze i kształcące

Wykorzystanie wielkości fizycznych do opisu stanu przeciążenia, niedociążenia oraz nieważkości

Rozwiązanie prostych zadań obliczeniowych związanych ze stanem przeciążenia oraz niedociążenia

Uczeń wie:

Kiedy występuje stan przeciążenia

Co oznacza że wystąpiło przeciążenie

Kiedy występuje stan niedociążenia

Co oznacza że wystąpiło niedociążenie

Kiedy występuje stan nieważkości

Co oznacza że wystąpiła nieważkość

Uczeń potrafi:

Podać warunki ,które muszą być spełnione jeżeli mówimy o stanie przeciążenia, niedociążenia oraz nieważkości

Wykorzystać wielkości fizyczne do rozwiązania prostych zadań obliczeniowych

Podać przykłady powyższych stanów z życia codziennego

Cele wychowawcze

Uczeń:

stara się przewidywać przebieg i skutki zjawisk fizycznych na podstawie poznanych praw i zasad

stara się umiejętnie korzystać z poznanych praw przy zadaniach rachunkowych

potrafi przekazywać zdobyte wiadomości – doskonali umiejętności komunikacyjne

dostrzega powiązanie fizyki z życiem codziennym

kształtuje postawy dialogu, umiejętności słuchania innych

przestrzega zasady BHP na lekcji

wykazuje cierpliwość i dokładność w pracy

uważnie notuje niezbędne informacje

dba o ład na stanowisku pracy

Metody nauczania/uczenia się

podająca

opis i wyjaśnienie

dyskusja

Formy pracy

zbiorowa i indywidualna

Materiały i środki dydaktyczne

podręcznik (ilustracje oraz zadania zamieszczone w podręczniku)

sprzęt multimedialny

karta pracy przygotowana przez nauczyciela

Przebieg lekcji:

Część wstępna i nawiązująca:

Przywitanie uczniów i sprawdzenie obecności. Informacja o sposobie oceniania aktywności na lekcji.

Sprawdzenie zadania domowego

Nawiązanie do tematu lekcji poprzez rekapitulację wtórną:a). Z poprzednich lekcji fizyki w szkole ponadgimnazjalnej - uczniowie wskazują siłę grawitacji jako przyczynę spadania ciał na powierzchne Ziemi.

b). Z lekcji fizyki w gimnazjum – uczniowie posługują się pojęciem siły ciężkości, opisują zachowanie się ciał na podstawie II zasady dynamiki Newtona, odróżniają masę od ciężaru ciała, posługują się pojęciem przyspieszenia

Część właściwa:

Podanie tematu lekcji.

Przypomnienie definicji ciężaru ( dyskusja na temat pomiaru własnego ciężaru za pomocą wagi sprężynowej)

Omówienie jak zmieni się wskazanie wagi znajdującej się w windzie, która porusza się z pewnym przyspieszeniem w górę lub w dół

Wyjaśnienie występowania stanów przeciążenia i niedociążenia (podręcznik str 83)

Wyjaśnienie na czym polega stan nieważkości

Rozwiązanie zadań zamieszczonych w podręczniku (zad.3, zad.4 str 87)

Podsumowanie:

Rekapitulacja pierwotna (Karta pracy ucznia).

Podanie zadania domowego.

Wystawienie ocen z aktywności na lekcji.

Pożegnanie uczniów.

Zadanie domowe:

Zad. 6str 87 podręcznik

Wyszukaj informacje o stanie nieważkości podczas lotów kosmicznych