Dodaj publikację
Autor
Barbara Król
Data publikacji
2014-02-24
Średnia ocena
5,00
Pobrań
379

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz: Podróż do Krainy Bajek.
 Pobierz (docx, 24,1 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5,6 LETNICH

TEMAT ZAJĘCIA: Podróż do Krainy Bajek

CELE OGÓLNE:

Kształtowanie umiejętności współpracy i współdziałania w grupie podczas zabaw;

Wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci;

Stwarzanie okazji do aktywizowania wyobraźni i pamięci.

CELE OPERACYJNE: ( dziecko….)

Dz. obdarza uwagą dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują;

( P.P 1/1,2)

Dz. przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej

( stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych)

Orientuje się w schemacie własnego ciała, określa prawą i lewą stronę; ( P.P 13/4)

Potrafi wskazać szczegóły różniące dwa obrazki; (14/2)

Potrafi słuchać, śpiewać i wyrażać muzykę ruchem, wyklaskać usłyszany rytm;

( 8/1,2,3)

Potrafi klasyfikować przedmioty wg rodzaju i wielkości; ( 4/2)

Potrafi zastosować liczebniki główne i porządkowe; ( 13/3)

Potrafi dokonać analizy sylabowej, wyodrębnić głoski w nagłosie i wygłosie; ( 14/6)

Chętnie uczestniczy w inicjowanych działaniach, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć – ( eksperyment); ( 4/3)

Chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych; ( 5/4)

Potrafi całościowo ( globalnie) przeczytać napisy umieszczone w sali oraz na slajdach; (14/4)

Potrafi przekazać swoje odczucia w sposób werbalny i niewerbalny; ( 3/4 )

Tworzy prace plastyczne inspirując się literaturą, bajkami; ( 9/2)

METODY:

Pedagogiki zabawy – Klanza

Metoda aktywizująca - Burza mózgów

Matematyka wg Gruszczyk- Kolczyńskiej;

Aktywnego słuchania muzyki Batti Strauss

Relaksacyjna

podające (przyswajanie)

metody problemowe (odkrywanie)

metody aktywizujące (przeżywanie)

metody praktyczne (działanie)

FORMY PRACY:

Indywidualna, zespołowa, zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Prezentacja multimedialna, nagrania muzyki i piosenki na CD,płyta CD „Nasza klasa”cz.1- piosenka 13, bajkowe bilety w dwóch kolorach, list od Królowej Śniegu, karta pracy „Znajdź różnice”, opaski na prawą rękę, bębenek, tamburino, białe kartki, obrazki do segregowania i przeliczania

( sylwety łyżeczek, kubeczków, talerzyków), obrazki do analizy sylabowej, butelka Alladyna, perhydrol i nadmanganian potasu, klocki, koszyk, pudełka z obrazkami i tytułami bajek, kredki pastele, kartki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Przed zajęciem N. rozdaje opaski, które dzieci zakładają na prawą rękę.

Zabawa na powitanie przy piosence „ Już zajęcia zaczynamy”( Klanza)

„ Zaproszenie do świata bajek”- wprowadzenie w tematykę zajęć. (slajd krainy bajek)

N. -za chwilę wyruszymy w podróż do Krainy Bajek. Jak myślicie czym najszybciej dotrzemy do tej krainy? ( Burza mózgów)

Tak, samolotem, ale musimy go wyczarować ( slajd samolotu) czytanie globalne.

Dzieci stoją w kole, N. rozdaje bilety na samolot ( karteczki w dwóch kolorach: czerwony i żółty), którymi dzieci polecą do Krainy Bajek ( podział dzieci na dwie grupy wiekowe).

Dzieci za N. powtarzają zaklęcie:

Hokus, pokus, czarny kot!

Wyczarujmy samolot!

Hokus, pokus, dosyć psot!

Już ...