Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Kubaś
Data publikacji
2014-03-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
75

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Materiał zawiera scenariusz lekcji dla klasy IV wraz z załącznikami. Obejmuje zagadnienia: organizmy mieszkające w glebie, warunki życia w glebie, przystosowania do życia w glebie.
 Pobierz (doc, 945,5 KB)

Podgląd treści


Przygotowała: Katarzyna Kubaś
Przedmiot: Przyroda
Temat lekcji: Mieszkańcy gleby.
Cele operacyjne:
I. W zakresie wiadomości uczeń potrafi:
• wymienia zwierzęta żyjące w glebie,
• wyjaśnia warunki życia panujące w glebie,
• wymienia gatunki, dla których gleba jest miejscem rozrodu, rozwoju, schronienia oraz źródłem pokarmu.
II. W zakresie umiejętności uczeń potrafi:
• określić rolę organizmów glebowych w obiegu materii,
• charakteryzuje przystosowania w budowie zwierząt do życia w tym środowisku.
Postawy i przekonania:
• pogłębianie wiedzy ucznia,
• aktywnie pracuje na zajęciach,
• rozwija zamiłowania przyrodnicze,
• kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji,
• jest zainteresowany światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem.
Środki dydaktyczne:
• podręcznik,
• zeszyt ćwiczeń,
• zeszyt ucznia,
• „Kret zaprasza gości” wg utworu T. Gałczyńskiej,
• zdjęcia zwierząt żyjących w glebie.
Formy pracy:
• praca indywidualna,
• praca z klasą.
Metody nauczania:
• pogadanka,
• inscenizacja,
• pokaz,
• mapa mentalna.
Przebieg lekcji:
I. Faza przygotowawcza:
• przywitanie uczniów po przerwie,
• czynności organizacyjno – porządowe.
II. Faza realizacyjna:
• prowadzący wybiera 4 osoby do zaprezentowania krótkiego teatrzyku o krecie i dżdżownicach,
• następnie nauczyciel zadaje pytania uczniom: czy gleba jest środowiskiem życia organizmów, czy znajduje się tam pokarm , jeśli tak to jaki, czy w glebie znajduje się woda, czy przenika światło, czy łatwo jest poruszać się w glebie,
• uczniowie wymieniają gatunki kojarzące im się z glebą,
• następnie prowadzący przedstawia im fotografie zwierząt (dżdżownica, kret, turkuć podjadek) i prosi uczniów o podanie cech umożliwiających im życie w glebie, nauczyciel tworzy tabelkę na tablicy, uczniowie zapisują ją w zeszycie,
• w dalszej części lekcji prowadzący wraz z uczniami tworzy mapę mentalną i wspólnie uzupełniają mieszkańców gleby, zarówno żyjących stale, jak i również okresowo.
III. Faza podsumowująca:
• na podsumowanie uczniowie wypełniają krzyżówkę, rozwiązaniem jest słowo: gleba,
• nauczyciel podsumowuje zajęcia, ocenia aktywność i zaangażowanie każdego z uczniów oraz prosi uczniów o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej,
• pożegnanie uczniów.

Literatura:
„ Kret zaprasza gości” wg utworu T. Gałczyńskiej.

Załączniki:
„Kret zaprasza gości”
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co dzieje się pod ziemia? Ja Kret, najlepiej wam o tym
opowiem. Spędzam wiele czasu ryjąc tunele, dlatego muszę dobrze wiedzieć dokąd zmierzam. Pozwólcie, że najpierw przedstawię korzyści płynące z takiego życia. Przede wszystkim tu, na dole, nie grozi nam żaden wróg. Poza tym przez cały rok panuje u nas mniej więcej taka sama temperatura: w zimie nie jest zbyt zimno ani latem zbyt gorąco. Ślimaki lubią tu mieszkać ze względu na wilgoć. To dla nich bardzo ważne- na powietrzu ich skóra szybko wysycha. Ja prowadzę dość samotne życie, ale inni mieszkańcy naszego świata są bardzo rodzinni. Na przykład mrówki, które ...