Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Magdalena Paczkowska
SCENARIUSZ Z ZAJĘĆ REWALIDACJI INDYWIDUALNEJ
W SZKOLE PODSTAWOWEJ SPECJALNEJ
CZAS TRWANIA ZAJEĆ: 45 min.
TEMAT: SŁUCHOWE ROZPOZNAWANIE SAMOGŁOSEK „o”, „a” W WYRAZACH
CELE:
( WIADOMOŚCI:
- określanie prawej i lewej części ciała i oznaczanie części ciała;
- wielozmysłowe rozpoznawanie samogłosek „o”, „a”;
- utrwalanie wiadomości o samogłoskach „o”, „a”;
- poznanie tekstu wiersza.
( UMIEJĘTNOŚCI I SPRAWNOŚCI:
- usprawnianie orientacji w schemacie własnego ciała;
- rozwijanie słownictwa biernego;
- usprawnianie analizy słuchowo – wzrokowej i pamięci słuchowej;
- rozróżnianie samogłosek „o”, „a”;
- rozpoznawanie samogłosek „o”, „a” w określonych wyrazach;
- umiejętność czytania i pisania określonych wyrazów;
- rozwijanie aktywności motorycznej.
( KSZTAŁTOWANIE POSTAW:
- wzmacnianie umiejętności do współdziałania i aktywizacji podczas pracy;
- kształtowanie dyscypliny w czasie zajęć;
- tworzenie klimatu bezpieczeństwa i akceptacji w czasie zajęć.
METODY:
- słowna;
- ekspresja ruchowa, naśladownictwo;
- elementy Metody Dobrego Startu;
FORMA:
- indywidualna.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- pary obrazków z różnymi przedmiotami (20);
- arkusze papieru A 4 zawierających układy liter „o”, „a” w ramkach;
- kartki papieru z listą wyrazów zawierających litery „o”, „a”;
- kolorowe kredki lub pisaki (zielone, czerwone);
- bębenek i 2 pałeczki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1) Powitanie z dziećmi w formie zabawy „Witamy się” (wg Metody Dobrego Startu): Dzieci stają naprzeciw siebie i stykają ze sobą prawe kolano z lewym, prawą dłoń z lewą dłonią, lewy łokieć z prawym kolanem, itp.
2) Nauka wiersza wraz z pokazem odpowiednich ruchów. Nauczyciel podaje dzieciom treści wierszyka i pokazuje ruch odpowiadające treści:
„To jest moja prawa ręka,
a to lewa, proszę.
Prawą trzymam w górze,
a lewą podnoszę.
To jest moja prawa noga,
a to lewa, proszę.
Prawą trzymam w górze,
na lewej podskoczę”.
Uczniowie obserwują nauczyciela, powtarzają słowa i naśladują odpowiednie ruchy.
3) Dobieranie par jednakowych obrazków.
Nauczyciel przygotowuje 20 par obrazków (po 10 par na dziecko), poleca uczniom, by ułożyły po dwa jednakowe razem. Uczniowie po wykonaniu zadania nazywają przedmioty znajdujące się na obrazkach.
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE:
1) Ćwiczenia usprawniające percepcję słuchowo – wzrokową:
Słuchowe rozpoznawanie samogłosek „o”, „a” w wyrazach. Nauczyciel pokazuje uczniom arkusz papieru, na którym w 9 ramkach oddzielonych od siebie zapisane zostały w różnych układach litery „o”, „a” :
a, o, a a, o o , o a, a o, o o a, o a o, a o o.
Samogłoski te kolorystycznie muszą się różnić (np. „a” czerwone, „o” zielone).
Na drugim arkuszu wypisane są wyrazy:
Las, rok, tata, grad, noc, boso, woda, wagon, klasa, sobota, plac, błoto, stop, głowa, balkon, kolano, trawa, samolot.
Nauczyciel wręcza każdemu uczniowi arkusz z samogłoskami w ramkach. Dyktuje kolejno wyrazy z listy, a dzieci wpisują je w ...