Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT
Temat: Wprowadzenie zasad pisowni wyrazów z „h”.
Cele:
- poznanie, zapamiętanie i utrwalenie zasad pisowni wyrazów z „h”,
- wzrokowo-słuchowe utrwalenie pisowni wyrazów z „h” do zapamiętania,
- usprawnianie percepcji wzrokowej oraz słuchowej,
- ćwiczenie sprawności grafomotorycznej i koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- ćwiczenie umiejętności głośnego czytania,
- podniesienie samooceny ucznia,
- podniesienie nastroju, integracja grupy.
Uczestnicy: zespół korekcyjno-kompensacyjny, kl.VI, 3 osoby
Czas: 45 min.
Materiały:
- gry: „Detektyw – memory” (opracowanie własne), „Memory ortograficzne z „h”
i „ch””
- loteryjka z wyrazami z „h” (Renata Czabaj „h czy ch”),
- ćwiczenia zaczerpnięte z następujących pozycji:
* Renata Czabaj „h czy ch”,
* Jolanta Studnicka „Ortografitti 7”,
* Dorota Miązek „Scenariusze zajęć do pracy z dziećmi ze specyficznymi
trudnościami w uczeniu się”,
* Małgorzata Strzałkowska „Gimnastyka dla języka (i Polaka i Anglika)”.
Przebieg:
1. Przywitanie – rozmowa na temat humoru – zasygnalizowanie tematu dzisiejszych zajęć (plansza ze słowem „humor”). Uczniowie opowiadają w jakim są dzisiaj (lub w jakim byli wczoraj) humorze. Osoba prowadząca trzyma planszę z napisem: humor i pyta uczniów czy domyślają się tematu lekcji.
2. Sprawdzenie zadań domowych.
3. Memory obrazkowe („Detektyw menory”) - „na dobry humor”. Jako ćwiczenie wstępne uczniowie rozgrywają partię memory (ok.12-15 par obrazków połączonych ze wszystkich trzech poziomów trudności).
Gra edukacyjna „Detektyw – memory” wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci mającym specyficzne trudności w nauce czytania i pisania, u podłoża których leżą zaburzenia funkcji analizatora wzrokowego.
Z powodu zaburzenia analizy i syntezy wzrokowej dzieci wadliwie odzwierciedlają kształt liter oraz napotykają poważne trudności w ich różnicowaniu i zapamiętywaniu. Podobnie rzecz się ma z figurami geometrycznymi. Ponieważ zaburzeniom percepcji wzrokowej towarzyszy zwykle słaba pamięć wzrokowa, dlatego dzieci z trudem utrwalają obrazy struktur graficznych wyrazów stanowiących wzory poprawnej pisowni.
W przypadku tego rodzaju zaburzeń, tradycyjne środki dydaktyczne, do których zaliczamy wielokrotne przepisywanie tego samego wyrazu okazują się nieskuteczne. Muszą być one zastąpione specjalnym programem działania, który uwzględniałby rozwijanie percepcji i pamięci wzrokowo-manualnej.
Gra edukacyjna „Detektyw-memory” w atrakcyjny dla dziecka sposób rozwija zarówno spostrzegawczość jak i pamięć wzrokową. Tak jak w tradycyjnym memory, zadaniem dziecka jest odnalezienie i zapamiętanie położenia par obrazków. Wygrywa ten gracz, który zdobędzie najwięcej takich par. Utrudnieniem jest fakt, że każda para ma swojego „sobowtóra”, różniącego się od niej tylko niewielkim detalem lub położeniem w przestrzeni (np. względem osi symetrii - odbicia lustrzane).
Gra charakteryzuje się również bardzo ważną cechą jaką jest stopniowanie trudności. Dzieli się na trzy poziomy trudności: poziom I – przedmioty, poziom II –znaki graficzne, poziom III – materiał literowy.
4. Rymowanki – zagadki – wprowadzenie do zajęć właściwych.
Uczniowie losują zagadki – rozwiązaniem jest hasło zawierające ...