Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT
Temat: Utrwalanie znajomości zasad pisowni wyrazów z „rz” i ”ż” w oparciu o program terapeutyczny „Ortograffiti” – poziom I.
Cele:
- utrwalenie zasad pisowni wyrazów z „ż” i „rz”
- rozwijanie inteligencji wielorakich:
fizyczno-kinestetycznej, intrapersonalnej, interpersonalnej, wizualno-przestrzennej,
logiczno-matematycznej, słownej i muzycznej
- podniesienie samooceny uczniów,
- podniesienie nastroju, integracja grupy.
Uczestnicy: zespół korekcyjno-kompensacyjny, kl.V, 5 osób
Czas: 45 min.
Metody pracy i pomoce dydaktyczne:
- ćwiczenia w zeszytach „Ortograffiti” – poziom I –zeszyt „Miks”
- ćwiczenia zaczerpnięte z pozycji: „Inteligencje wielorakie w nauczaniu ortografii – 7 walizek” Danuty Gmosińskiej i Violety Woźniak
Przebieg:
1. Przywitanie i zasygnalizowanie tematu lekcji.
- picie wody
- pantonima: „Jaki to zawód? – przypomnienie reguły: „rz” w zakończeniach wyrazów/ nazwy zawodów
2. Praca w ćwiczeniach „Ortograffiti”:
- dzieci szukają ukrytych wyrazów i grupują je zgodnie z pisownią – przypomnienie reguły pisowni „rz” i”ż” po spółgłoskach – s.37
- przypomnienie wyjątków od reguły – ćwiczenie i układanka „Wyjątkowe rymowanki”
- dzieci grupują podane wyrazy według zasady wymienności – s.44
3. Zabawa: „Karty – zadania
- dzieci otrzymują karty z zadaniami do wykonania i zaprezentowania na forum grupy – w zadaniach są wykorzystane inteligencje wielorakie
4. „Myślowe ortomapy” – podsumowanie reguł pisowni wyrazów z „rz” i „ż”
- dzieci wspólnie wymieniają reguły pisowni „rz” i „ż” – nauczyciel pokazuje ortomapy
- dzieci uzupełniają ortomapy o brakujące reguły
5. Zakończenie
- zadanie domowe
- dzieci kończą zdanie: „Na dzisiejszych zajęciach najbardziej podobało mi się...”
- nagrody za pracę – pochwała i cukierki
6. Zadanie dodatkowe (jeśli starczy czasu) – „Grupowa rzeźba” – dzieci dostają w dwóch podgrupach za zadanie „wyrzeźbienie” podanego hasła.