Dodaj publikację
Autor
Jarosław Rekiel
Data publikacji
2014-03-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
37

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz Lekcji Fizyki: Działania na wektorach.
 Pobierz (pdf, 661,2 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI

Temat lekcji: Działania na wektorach

Klasa: 2

Przedmiot: Fizyka

Dział: Dynamika

Nr zagadnienia z podstawy programowej: 1.1, 12.3

Czas realizacji: 2x45 minut

Cele lekcji:

Uczeń:

 zna definicję wektora i jego graficzną reprezentację,

 potrafi wymienić i omówić cechy wektora,

 potrafi dodać wektory graficznymi metodami,

 potrafi rozłożyć wektor na składowe wzdłuż żądanych kierunków,

 potrafi pomnożyć wektor przez liczbę rzeczywistą,

 potrafi odjąć wektory graficznymi metodami.

Metody pracy:

 wykład,

 ćwiczenia graficzne,

 praca z podręcznikiem.

TOK LEKCJI

1. CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA:

Nauczyciel przypomina uczniom, że wielkości fizyczne dzielimy na skalarne (liczbowe) i

wektorowe. Działania na wektorach wymagają szczegółowego omówienia, co jest treścią tej lekcji.

2. CZĘŚĆ GŁÓWNA

a) Definicja wektora:

o wykład

1

Nauczyciel przypomina definicję wektora. Jako ciekawostkę może dodać zaawansowaną definicję

wektora (element przestrzeni wektorowej), zaznaczając, że jest znacznie szersza. Podkreśla, że fakt, iż dana

wielkość jest wektorem, oznaczamy strzałką w prawo nad jej symbolem, na przykład wektor siły możemy

przedstawić symbolem , a pędu .

b) Cechy wektora:

o wykład

Nauczyciel informuje, że wektor przedstawiamy graficznie w postaci strzałki. Posługując się

rysunkiem Załącznik 1, omawia cechy wektora: początek (punkt przyłożenia), koniec, długość (wartość,

moduł), kierunek i zwrot. Należy zwrócić uwagę, że wartość dowolnego wektora oznaczamy | | i jest ona

liczbą nieujemną. I tak na przykład prędkość jest wielkością wektorową, a wartość prędkości | | -

skalarną. Warto też podkreślić, że koniec wektora znajduje się na czubku grotu i że powinien być

zamalowany.

c) Działania na wektorach:

o wykład,

o praca z tekstem,

o ćwiczenia rysunkowe,

o praca z podręcznikiem

Nauczyciel informuje, że podobnie jak w przypadku liczb, wektory podlegają kilku matematycznym

działaniom. Do podstawowych działań zaliczamy:

 dodawanie wektorów,

 mnożenie wektora przez skalar (liczbę),

 iloczyn skalarny wektorów,

 iloczyn wektorowy wektorów.

Na lekcji poznamy najczęściej spotykane działania, czyli dodawanie, mnożenie przez skalar oraz działanie

będące ich złożeniem, czyli odejmowanie wektorów. Następnie uczniowie otrzymują karty pracy Załącznik

2, i realizują zadania.

3. CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA

Nauczyciel sprawdza karty pracy, wyjaśnia ewentualne wątpliwości. Jeżeli uczniom nie starczy

czasu na wykonanie wszystkich zadań, poleca dokończyć je w domu.

2

3

4

5

6

7

8