Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Kuś
Data publikacji
2014-03-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
54

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Sposoby wykorzystywania różnych form i metod do rozwijania wrażliwości na estetyką i kulturę dnia codziennego. Obszar - wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne.
 Pobierz (docx, 17,6 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych w grupie 3-4 latków

PROWADZĄCA: Kuś Małgorzata

TEMAT ZAJĘCIA: Na pomoc pani Zimie

OBSZAR: Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne

CEL OGÓLNY: Sposoby wykorzystywania różnych form i metod do rozwijania wrażliwości na estetykę i kulturę dnia codziennego.

CELE OPERACYJNE:

- dziecko obdarza uwagą gościa (Zimę) i zwraca swoje zainteresowanie na jej słowa

- dziecko przedstawia muzykę ruchem ze wstążkami naśladując nauczyciela

- dziecko wykonuje pracę techniką malowania patyczkami kosmetycznymi

- dziecko podwija rękawy przed pracą, myje dłonie po skończonej pracy

- dziecko korzysta ze zwrotów grzecznościowych podczas sytuacji interpersonalnych

METODY PRACY:

- metoda aktywnego słuchania muzyki Bati Strauss

- metoda praktycznego działania – praca plastyczna metodą malowania patyczkami kosmetycznymi

- metoda oddziaływania pośredniego – własny przykład

FORMY PRACY:

Zbiorowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Dekoracja zimowa, nagranie „Śnieżynki”(Leo Delibes Copellia Akt II-IV), nagranie „Cztery pory roku - Zima” Vivaldiego, opaski ze śnieżkami, białe wstążki z bibuły, niebieskie kartki, biała farba w pojemniczkach, patyczki kosmetyczne, fartuszki, podkładki na stół, sznurek, spinacze

PRZEBIEG:

Spotkanie z panią Zimą.

Do sali wchodzi pani Zima (nauczycielka), która wita się z dziećmi i prosi o pomocw wyczarowaniu zimowego krajobrazu.

Kochane dzieci przyszłam dzisiaj do was by prosić was o pomoc. Wiem, że wiele z was tęskni za białym, zimnym śniegiem. Ostatnio jest u nas tak ciepło, że śnieg nie może spaść. Pokażę wam dzisiaj jak możecie mi pomóc w zaczarowaniu pogody by ta sprawiła, żebym tutaj w końcu zagościła wraz z prószącym śniegiem.

Zabawa taneczna z szarfami do piosenki „Śnieżynki”

Pani Zima zachęca dzieci do wykonania zimowego tańca. Dzieci zostają zamienionew śnieżynki - otrzymują od Zimy opaski na głowę. Do utworu „Śnieżynki” wykonują wrazz Zimą taniec przywołujący śnieg.

Obrazek dla Zimy – praca plastyczna malowanie palcami przy utworze „Zima” Vivaldiego

Zima dziękuje dzieciom za piękny taniec i prosi o to by stworzyły obrazek, na którym będzie padał śnieg. Pyta w jaki sposób można to zrobić. W razie potrzeby podpowiada, że za pomocą białej farby i patyczków kosmetycznych. Pyta dzieci jak należy się przygotować do takiej pracy i w jaki sposób należy zachować czystość przy stolikach.

Zima zakłada sobie fartuszek i zachęca dzieci by te też to zrobiły. Każde dziecko zakłada fartuszek z pomocą pań oraz otrzymuje niebieską kartkę. Zasiada przy stoliku i podciąga rękawy. Wykonuje pracę zamoczonymi w białej farbie patyczkami punktując nimi po kartce.

Zima włącza muzykę, dziękuje dzieciom za gościnę i składa obietnicę, że niedługo sprawi że będzie padał śnieg. Prosi również by swoje prace wywiesili z pomocą pań w takim miejscu by było łatwo ...