Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Paśnikowska
Data publikacji
2014-03-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
41

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dla dziecka 6 letniego ze sprzężoną niepełnosprawnością. Temat zajęć: Percepcja siebie - umieszczenie w przestrzeni. Trening integracji sensorycznej - równowaga, dotyk.
 Pobierz (doc, 32,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT ZAJĘĆ WCZESNEGO WSPOMAGANIA

Temat: Percepcja siebie – umieszczanie w przestrzeni.
Trening integracji sensorycznej – równowaga, dotyk.

CELE:
- rozwój poczucia własnego ciała: przód – tył, góra – dół;
- budowanie obrazu własnego ciała – całości.

MATERIAŁY: duży arkusz papieru, lustro, kredki, woreczki wypełnione materiałem sypkim.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Zabawa ramowa: przypomnienie piosenki o Misiu

Podnieś jedną rączkę, Misiu
Hej, hej, hej
Podnieś drugą rączkę, Misiu
Hej hej, hej
Teraz poklep się po brzuszku
Mój ty mały łakomczuszku
Hej, hej, hej

Tupnij jedną nóżką Misiu
Hej, hej, hej
Tupnij drugą nóżką Misiu
Hej, hej, hej
Teraz poklep się po brzuszku
Mój ty mały łakomczuszku
Hej, hej, hej

2. Zabawa w parach
Prowadzący z dzieckiem stają naprzeciwko siebie. Kładą woreczki wypełnione materiałem sypkim na głowach. Mówią sobie ,,dzień dobry” w ten sposób, aby przy skłanianiu głowy w dół, woreczek spadł na podłogę przed nimi. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie – dziewczynka wita się z mamą, z misiem, z lalką.

3. Zabawa śpiewno ruchowa – zabawę wykonujemy przed lustrem

Śpiewamy na melodię piosenki o ,,Pingwinku”
O jak przyjemnie i jak wesoło
w zajączka bawić się, się, się
raz nóżką jedną (tupiemy jedną nogą)
raz nóżką drugą (tupiemy drugą nogą)
Skaczemy do przodu
Do tyłu
I w górę
Raz, dwa, trzy
4. Zabawa ,,jacy jesteśmy duzi”
Dziewczynka staje na palcach i próbuje sięgnąć dłońmi jak potrafi najwyżej. Następnie prowadzący wspólnie z dzieckiem próbuje ustalić co znajduje się wysoko (nad nimi), a co nisko.

5. Obrysowywanie sylwetki dziecka

Rozkładamy na podłodze duży arkusz papieru, układamy dziecko na arkuszu i obrysowujemy jego ciało grubym flamastrem dodając komentarz słowny, co w tej chwili jest obrysowywane – jaka część ciała. Prosimy dziecko, aby pokolorowało swoje ,,cienie” bez zaznaczania szczegółów typu nos, oczy.

6. Zakończenie zajęć zabawą ramową.

Źródła: ,,Odczuwam – Patrzę – Działam” Zeszyt 1 - M. Domagalska wyd. ADSUM