Dodaj publikację
Autor
Ilona Woźnica
Data publikacji
2014-04-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
40

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla dzieci 3,4-letnich pt. "Nadchodzi wiosna".
 Pobierz (doc, 36,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć

Temat: Nadchodzi wiosna

Grupa wiekowa: 3,4- latki

Opracowała: Ilona Woźnica

Realizowane obszary: edukacja językowa, przyrodnicza, plastyczna, ruchowa

Cele ogólne:

- Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych

-Rozwijanie sprawności manualnej

-Kształtowanie umiejętności budowania zdań prostych

Cele szczegółowe, dziecko:

- wie, co to są zwiastuny wiosny

- wie, że pojawienie się bazi wierzbowych oznacza nadejście nowej pory roku

- próbuje budować zdania proste

- czuje się słuchane i akceptowane przez innych

- rozwija motorykę małą, dzięki wydzieraniu i przyklejaniu małych elementów

- uczy się zasad życia w grupie

- uczy się zasad pracy przy stolikach

- potrafi docenić wysiłek innych

- szanuje cudzą własność

- zdaje sobie sprawę ze zdobytej przez siebie wiedzy

- bierze udział w zabawach ruchowych

-cieszy się z obcowania z kolegami

Metody:

- podające

-aktywizujące

Formy:

- indywidualna

- grupowa

Środki dydaktyczne: Bajka pt. „Wielki konkurs” z serii przygód Reksia, wazon z baziami wierzbowymi, kolorowanki przedstawiające pień drzewa z łysymi gałązkami, kotki wierzbowe, klej, płyta CD z muzyką relaksacyjną;

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci piosenką:

Wszyscy są, witam was, na zabawę już czas!

Jestem ja, jesteś Ty – raz, dwa, trzy !

2. Zagadka słuchowa.

Jak się nazywa ta pora roku,
Gdy się zielenić zaczyna wokół?
Skowronek nad polem śpiewa,
Kwiaty forsycji kwitną na drzewach. (wiosna)

3. Słuchanie bajki z serii „Reksio. Wielka księga przygód” – „Wielki konkurs”.

(Jest ona dostępna w formie mp3 na stronie: http://chomikuj.pl/innuendo_/Bajki+audio/Reksio+-+Wielka+Ksi*c4*99ga+Przyg*c3*b3d+(J.+Stuhr)

Lub do zakupienia m.in. na stronie taniaksiazka.pl

Jest to niezwykle przydatny zbiór bajeczek, jeśli chodzi o pracę z dziećmi 3,4-letnimi. Dzieci są w stanie wysłuchać całej ich treści i uwielbiają jej bohaterów. Poza tym bajki te opisują różne ciekawe i pouczające przygody, które mają miejsce wiosną, latem, jesienią i zimą.)

Omówienie treści bajeczki – prośba, by dzieci same, kolejno opowiedziały bajkę, którą przed chwilą usłyszały.

Pytanie n-la: O jakie kotki chodziło w bajce? Dlaczego Reksio i Azor nie wygrali konkursu?

N-l przynosi na sale gałązki wierzbowe z wiosennymi baziami i tłumaczy, że właśnie takich kotków miały szukać psy w bajce.

Zapoznanie dzieci z pojęciami: wiosna, zwiastun wiosny, bazie wierzbowe - kotki wierzbowe, konkurencja – konkurs;

4. Zabawa ruchowo-naśladowcza pt. „Jak rosną kwiaty” – dzieci wraz z n-lem zamieniają się w kwiaty, słuchają uważnie opowieści n-la na temat budzenia się przyrody do życia i naśladują jego ruchy.

5. Oglądanie gałązek wierzbowych, opisywanie cech ich wyglądu. Zorganizowanie wystawki w kąciku przyrody. Przypomnienie zasad korzystania z kącika przyrody.

6. Zabawa ruchowa pt. „Pieski na spacerze” - Dzieci- pieski czworakują ...