Dodaj publikację
Autor
Ilona Woźnica
Data publikacji
2014-04-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
24

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć głównych pt. "Na wiosennej łące" dla dzieci 3,4 letnich (z elementami ćwiczeń wg. met. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej).
 Pobierz (doc, 33,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz

Temat: Na wiosennej łące

Grupa wiekowa: 3,4-latki

Opracowała: Ilona Woźnica

Edukacja muzyczna, matematyczna, przyrodnicza

Cele ogólne:

- Rozwijanie umiejętności matematycznego myślenia

- Rozwijanie umiejętności muzycznych

- Rozwijanie umiejętności manualnych

Cele szczegółowe, dziecko:

- wie, w jaki sposób grać na wybranych instrumentach perkusyjnych

- zauważa, że w utworze muzycznym stale powtarza się określony schemat – rytm i próbuje samodzielnie go zagrać

- układa rytmy z kolorowych obrazków

- wie, jakie kwiaty kwitną na wiosnę i próbuje je nazywać

- wie, że tulipany to kwiatki ogrodowe i, że mogą mieć różne kolory

- rozwija sprawność manualną rąk

- wyraża swoje myśli przed całą grupą, pokonuje swoją nieśmiałość

- czuje się akceptowane i lubiane

- wie, że jego praca przynosi efekty

Metody:

- podające

Formy:

- indywidualna

Środki dydaktyczne:

Piosenka pt. „Wiosenna poleczka”, krążki i laski gimnastyczne, obrazki z kwiatkami, kolorowanki przedstawiające tulipany, plastelina;

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci śpiewem: Wszyscy są, witam was, na zabawę już czas, jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa trzy!

2. Słuchanie piosenki „Wiosenna poleczka” (dostępna na stronie: http://chomikuj.pl/rajla/pomoce+do+przedszkola/muzyka/wiosenne+piosenki)

czy piosenka podoba się dzieciom? O czym śpiewa dziewczynka? Czy wszystko jest zrozumiałe? Jaki jest nastrój piosenki: wesoły/smutny?

3. Muzykowanie – n-l przynosi instrumenty perkusyjne. Pozwala grać w dowolny sposób. Następnie pokazuje dzieciom, jak można zagrać do nowo poznanej piosenki. Wygrywa na bębenku rytm piosenki. Prosi, by dzieci zagrały razem z nim. Dzieci przez osłuchanie uczą się mimowolnie słów piosenki i zauważają, że rytm jest regularnie taki sam.

4. „Układamy rytmy” wg. Met. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej – n-l pokazuje dzieciom kolorowe obrazki i mówi, że można się nimi świetnie bawić, układając prostsze i trudniejsze rytmy. Jedna zanim zaczniemy zabawę pokaże, jak układać rytmy z przyborów gimnastycznych, czyli krążków i lasek gimnastycznych.(E. Gruszczyk-Kolczyńska „Dziecięca matematyka str. 30-43)

Po wykonaniu wzorcowego rytmu, bądź rytmów, dzieci próbują dokończyć swoje rytmy.

Omówienie nazw piosennych kwiatów, którymi bawią się dzieci.

5. „Zrób to co ja” – zabawy z gesto - dzwiękami. N-l pokazuje – dzieci grupowo, a następnie indywidualnie naśladują ruchy: klaskanie w dłonie, klaskanie dłońmi o kolana, policzki, tupanie nogami itp.

6. „Tulipany” – wykonanie pracy plastycznej. Wyklejanie plasteliną łodygi, liści i kwiatów. Zorganizowanie wystawy prac. Wspólne ich podziwianie. Pochwały dla wszystkich dzieci.

7. Pod koniec zajęć: „Dziś nauczyłem się….” – dowolne wypowiedzi dzieci. Utrwalenie wiedzy. Świadomość zdobycia nowej wiedzy i umiejętności.