Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych w grupie
dzieci 5 - 6 letnich
Prowadząca: Małgorzata Nowak
Data: 13.06. 2013
Temat kompleksowy: Muzyka jest wszędzie.
Temat: Mój głos jest wspaniałym instrumentem.
Cele:
uświadomienie możliwości ekspresyjnych głosu ludzkiego,
rozwijanie wrażliwości słuchowej,
wzmacnianie poczucia własnej wartości: Posiadam wspaniałą, niepowtarzalną rzecz - głos.
Metody: aktywizujące, zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń
Formy: indywidualna, z całą grupą, w małych zespołach
Środki dydaktyczne: magnetofon, instrumenty perkusyjne, taśma z nagraniami głosów dzieci w grupie, 4 puszki po chipsach oklejone i napełnione różnorodnym materiałem, tekst wiersza Najlepszy instrument z książki pt. Wesołe instrumenty Wojciecha Próchniewicza.
Przebieg zajęć
1. Słuchanie wiersza W. Próchniewicza „Najlepszy instrument”.
Dzieci siedzą swobodnie na dywanie, nauczycielka prosi o uważne wysłuchanie wiersza tak, aby można było potem rozwiązać zagadkę w nim zawartą.
Jest taki instrument na świecie,
Dostępny nawet dla dzieci.
Wygrywa wszystkie melodie Najładniej, najłagodniej.
Gdy nutki wpadną do ucha,
On ucha bardzo się słucha.
Bo najgrzeczniejszy jest przecież,
Słucha się w zimie i w lecie.
W upał i gdy deszcz leje,
On wtedy nawet się śmieje!
Chodzi wraz z tobą wszędzie I już tak zawsze będzie.
Nawet za złota trzos
Nie zniknie - bo to Twój Głos.
Więc gdy jest ci nudno, nie ziewaj.
Pamiętaj o nim - zaśpiewaj!
On się natychmiast odezwie
I zagra czysto i pewnie.
Opowie ci zaraz radośnie
Na przykład o słonku lub wiośnie.
Bo lubi i dobrze zna cię,
Twój wierny, dźwięczny przyjaciel
2. Rozmowa nt. wysłuchanego wiersza.
Nauczycielka stawia dzieciom pytanie, prowokując do nieskrępowanych wypowiedzi:
- Czy głos jest instrumentem?
Pytania pomocnicze:
- Czy można głosem wybrzmieć melodię?
- Jak można mówić, grać głosem?
3. Przygotowanie do zabawy.
Dzieci wstają, robią tyle kółeczek ile różnych instrumentów się odezwało (bęben, tamburyno, trójkąt, kołatka), utworzenie 4 grup i rozlokowanie ich w 4 kątach sali.
4. Zabawa z wykorzystaniem głosu.
Nauczycielka objaśnia dzieciom przebieg zabawy i wręcza każdej grupie 4 koperty z obrazkiem. Dzieci naradzają się szeptem, w jaki sposób będą naśladować głosem to, co jest na ilustracji. Inne dzieci z grupy odgadują odgłosy kolejnych grup. Gdy wszystkie grupy są gotowe zaczynamy zabawę.
Pociąg
Zegar
Deszcz
Flet
Prawidłowe odpowiedzi dzieci nagradzają oklaskami i głośnym aplauzem: Brawo!
- A teraz sprawdzimy inne możliwości naszego głosu.
Nauczycielka prosi, aby dzieci wstały i ustawiły się po obwodzie koła.
6. Marsz po kole ze śpiewem do piosenki znanej dzieciom i wybranej przez nauczyciela.
Następnie nauczycielka prosi dzieci:
- Spróbujcie śpiewać tak, jak gra pianino (cicho, głośno, nisko, wysoko, szybko, wolno).
8. Rozmowa z dzieci nt ...