Dodaj publikację
Autor
Justyna Pocierznicka
Data publikacji
2014-04-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
224

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam proponowany przeze mnie scenariusz zajęć z pierwszej pomocy dla klas 1-3 szkoły podstawowej.
 Pobierz (doc, 36,0 KB)

Podgląd treści


TEMAT: NAUKA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

PROWADZĄCY: JUSTYNA POCIERZNICKA

KLASA 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

POMOCE DYDAKTYCZNE: plansze, kaseta DVD, projektor, fantomy, telefony tekturowe, książeczki edukacyjne, certyfikaty, balony, słomki

DATA:
ZADANIA:
Nauka udzielania I Pomocy Przedmedycznej
- bezpieczeństwo
- sprawdzenie przytomności
- wezwanie pomocy
- sprawdzenie oddechu
- oddechy ratownicze
- uciskanie klatki piersiowej
Cele:
a) Uczeń umie zadbać o bezpieczeństwo osoby poszkodowanej i swoje
b) Uczeń wie jak sprawdzić stan przytomności
c) Zna numery alarmowe
d) Potrafi prawidłowo przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem pogotowia
e) Zna zasadę słyszę – czuję- widzę
f) Wie, że oddech osoby poszkodowanej należy sprawdzać spokojnie, poświęcając na tę czynność, co najmniej 10 sekund
g) Potrafi wykonać prawidłowe oddechy ratownicze
h) Potrafi prawidłowo wykonać uciski klatki piersiowej
Postawy:
a) Uczeń potrafi udzielić I pomocy Przedmedycznej osobie poszkodowanej
b) Uczeń reaguje w sytuacji zagrażającej ludzkie życie

PRZEBIEG ZAJĘC:

1. Wspólne oglądanie filmu na temat udzielania pierwszej pomocy(Doktor Kręciołek)

2. Sprawdzanie bezpieczeństwa osoby poszkodowanej i zadbanie o własne bezpieczeństwo

3. Sprawdzenie przytomności – wytłumaczenie uczniom, kiedy mamy do czynienia z osoba nieprzytomną i przytomną
- wytłumaczenie uczniom dlaczego należy słuchać tego, co mówi osoba poszkodowana
- wytłumaczenie uczniom sposobu sprawdzania, czy osoba jest przytomna czy tez nieprzytomna
- podanie numeru 112 i przeprowadzenie z uczniami rozmowy do czego może być potrzebny ten numer
- zaprezentowanie uczniom sposobu prawidłowego wezwania pomocy

4. Wezwanie pomocy:
- rozdanie uczniom telefonów tekturowych z numerami alarmowymi
- zaprezentowanie prawidłowej rozmowy z dyspozytorem
- rozmowa z uczniami na temat informacji, które należy przekazać dyspozytorowi
- przeprowadzenie rozmowy z dyspozytorem pogotowia przez uczniów

5. Sprawdzenie oddechu:
- pokierowanie rozmowy w taki sposób, aby uczniowie zrozumieli, że gdy ktoś sam nie potrafi wziąć oddechu to należy mu pomóc
- zademonstrowanie uczniom jak prawidłowo udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić oddech u poszkodowanego
- zasada słyszę – widzę – czuję

6. Oddechy ratownicze:
- zaprezentowanie uczniom fantomów, pokazanie w jaki sposób należy wykonać oddechy ratownicze
- zabawa z balonami- wytłumaczenie uczniom, że tak należy wykonywać oddechy ratownicze

7. Uciskanie klatki piersiowej:
- pokazanie uczniom jak prawidłowo odnaleźć miejsce ucisku
- jak prawidłowo wykonać same uciski
- zaprezentowanie uczniom, jak należy prawidłowo połączyć obie czynności( uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze)

8. Podział na grupy i ćwiczenia praktyczne na fantomach

9. Quiz z I pomocy

10. Podsumowanie zajęć
- wręczenie książeczek i certyfikatów

QUIZ Z I POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
I PRZEWIDYWANE ODPOWIEDZI UCZNIÓW

1. Co trzeba zrobić zanim zaczniesz ratować osobę poszkodowaną?
- Zapewnić sobie jak i poszkodowanemu bezpieczeństwo
2. Jak sprawdzić czy osoba poszkodowana jest przytomna?
- Podejść i zapytać, co się stało
3. Jeśli osoba nie reaguje na pytania ...