Dodaj publikację
Autor
Alina Szkopiak
Data publikacji
2014-05-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
103

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z edukacji polonistycznej Świat baśni Andersena
 Pobierz (doc, 89,0 KB)

Podgląd treści

Alina Szkopiak
Schemat rozmowy przedobserwacyjnej
1.Jakie pani założyła cele lekcji?

Cel główny:
-kształtowanie umiejętności pracy w grupie
-rozwijanie aktywności twórczej
- zapoznanie z przesłaniem baśni
Cele szczegółowe :
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych baśniami H.Ch. Andersena,
- utrwalanie wiadomości na temat autora i jego twórczości,
- rozwijanie umiejętności analizy utworu,
- doskonalenie techniki czytania ze zrozumieniem,
- wdrażanie do aktywnego słuchania,
- rozwijanie umiejętności swobodnego i poprawnego wypowiadania się,
- wzbogacanie wiadomości o baśni jako gatunku literackim,
- wzbogacanie słownictwa uczniów,
- kształtowanie postaw moralnych w oparciu o treści wybranych baśni,
- kształcenie umiejętności korzystania z encyklopedii multimedialnej
   i słowników.

Wiadomości ucznia obejmują:
 
• Wiedzę czytelniczą na temat baśni: „Calineczka”, „Królowa Śniegu”, „Mała Syrenka”, „Latający kufer”, „ Brzydkie kaczątko”, „Dziewczynka z zapałkami”,
• znajomość charakterystycznych elementów baśni,
• znajomość głównych bohaterów,
• podstawowe wiadmości na temat H. CH. Andersena i jego twórczości.
 
Umiejętności ucznia dotyczą:

doświadczenia w zakresie pracy z komputerem jak:
• wykorzystania zasobów lekcji e-learningowej,
• przeglądanie i wyszukiwanie informacji w podanych linkach.

2.W którym miejscu podstawy programowej, programu nauczania , planu pracy są zajęcia?
Realizacja programu nauczania terminowa. Podstawa programowa z obszaru edukacji polonistyczna jest zgodna z planem badania umiejętności.
3.Jakie Pani zastosuje metody , by osiągnąć zamierzone cele?
e- lekcja
aktywizujące,
podające,
słowne(wyjaśniające)
praktycznego działania (ćwiczenia,)
burzy mózgu
praca z tekstem
pokaz
oglądowa

4. Wyobrażając sobie przebieg lekcji, co zamierza Pani zrobić, aby skłonić uczniów gorzej pracujących do uzyskania tych samych, co inni wyników nauki?
-tempo pracy pełne wyzwań i ekspresji
-ciekawe metody pracy
-nowatorskie i ciekawe prowadzenie lekcji e-lekcja
- nawiązanie harmonijnego i bezpośredniego kontaktu z uczniem
- częstsza kontrola pracy ucznia podczas lekcji
- stosowanie wzmocnień pozytywnych( częste pochwały, zachęty)
-zastosowanie indywidualizacji pracy
-zamiast przymuszania , grożenia- słuchanie , wspieranie, akceptacja.
- wyznaczenie celów uczniom ,które
a)zwiększą ich zaangażowanie w pracę na lekcji
b) zmobilizują ich do wysiłku
c)zainteresują lekcją
d) ukierunkują uwagę
5.Jaka będzie struktura lekcji ? - konspekt w załączeniu
6.Jak zamierza Pani radzić sobie z uczniami utrudniającymi prowadzenie lekcji?
-konsekwencja przyjętego wcześniej kontraktu
- stworzenie przyjemnego klimatu.
- danie uczniowi odpowiedzialnego zadania(np. dopilnuj ciszy w klasie).
7. Po czym Pani pozna ,że dokonano właściwego wyboru metod pracy?
-zaangażowanie dzieci
-zainteresowanie dzieci lekcją
- aktywność dzieci na lekcji
- niezakłócony , harmonijny, prawidłowy przebieg lekcji
-zrozumienie przez dzieci tematu
- refleksja dzieci na zakończenie przebytej lekcji

Alina Szkopiak

Konspekt lekcji z obszaru edukacji polonistycznej w klasie III – edukacja wczesnoszkolna
Temat kompleksowy: Wzruszający świat baśni.
Obszar edukacyjny: Edukacja polonistyczna
Temat zajęć: Baśnie Pana Andersena.
Cel główny:
-kształtowanie umiejętności pracy w grupie
-rozwijanie aktywności twórczej
- zapoznanie z przesłaniem baśni
Cele ...