Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT WARSZTATÓW DLA RODZICÓW
„PISANKI WIELKANOCNE”
PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE IV „PSZCZÓŁKI”
W DNIU 07.04.2014r.
Prowadzący: Aleksandra Szczepaniak - Smulczyk
Temat :PISANKI WIELKANOCNE
Cele ogólne:
• Przybliżanie tradycji świątecznych oraz zacieśnianie więzi rodzinnych.
• Wyrabianie wrażliwości muzycznej oraz kształtowanie poczucia rytmu
i płynności ruchów przy muzyce
• Kształtowanie wyobraźni i postawy twórczej, rozwijanie umiejętności współdziałania, poprzez stwarzanie możliwości wykonania pracy w konwencji sztuki ludowej.
• Doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 7
• Wdrażanie do tworzenia dłuższych wypowiedzi na określony temat
oraz utrwalanie nazw przedmiotów.
Cele szczegółowe - dziecko:
• Zna zwyczaje rodzinne związane z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych
• Włącza się do przygotowań świątecznych – ozdabia jajka
• Aktywnie uczestniczy w zabawach przy muzyce
• Wykonuje pracę będąc świadome celu oraz gospodaruje materiałami w odpowiedni sposób
• Wykonuje pracę plastyczną w konwencji sztuki ludowej – pisanki.
• Przelicza elementy zbioru w dostępnym mu zakresie
• Wypowiada się na określony temat
• Rozwiązuje zagadki słowne
Metody:
• Czynna
• Słowna
• Oglądowa
Formy:
• Zbiorowa
• Zespołowa
Środki dydaktyczne:
cekiny, kwiatki, wstążki, bibuła, kolorowa włóczka, dziurkacze ozdobne, papier kolorowy, styropianowe jajka, kolorowe piórka, kokardki, płyta z piosenką „Maszeruje wiosna” oraz „Kłótnia wielkanocna”, zagadki słowne, napis „pisanki”.
Przebieg:
1. Powitanie przy piosence „Wszyscy są …”.
2. Zabawa dydaktyczna „Kolorowe pisanki”. Rozwiązywanie zagadek słownych, po podaniu prawidłowej odpowiedzi odsłanianie jajka ze wskazaną przez dziecko liczbą kropek (1 - 7). Wspólne odczytanie napisu PISANKI. Rozmowa z wykorzystaniem ilustracji – „Pisanki”. Swobodne wypowiedzi dzieci i rodziców.
3. Zabawa ruchowo – naśladowcza przy piosence „Maszeruje wiosna”.
4. Praca plastyczna „Pisanki” – ozdabianie przez dzieci wraz z rodzicami styropianowych jajek według własnego pomysłu z wykorzystaniem zgromadzonych materiałów.
5. Wystawa prac.
6. Ewaluacja zajęć „Wesołe lub smutne jajko”.
7. Pożegnanie przy piosence „Zajęcia skończone …”.