Dodaj publikację
Autor
Renata Warejko
Data publikacji
2014-05-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
109

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie 1 gimnazjum sprawdzający znajomość praw i obowiązków ucznia wynikających ze Statutu Szkoły.
 Pobierz (doc, 59,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ GODZINY Z WYCHOWAWCĄ W KLASIE 1 Gimnazjum

Temat lekcji: „Znamy nasze prawa, przestrzegamy obowiązków”.

Czas: 45 minut
Cel ogólny: Sprawdzenie znajomości praw i obowiązków ucznia wynikających ze Statutu i Regulaminu Szkoły.
Cele operacyjne:
• uczeń zna: swoje prawa i swoje obowiązki wynikające ze Statutu i Regulaminu
• uczeń potrafi: przewidzieć konsekwencje podejmowanych decyzji.
Po zajęciach uczeń:
- umie wyjaśnić pojęcia: zasada, norma, prawo, regulamin;
- uzasadni konieczność przestrzegania przyjętych norm, zasad i praw;
- ma świadomość, że wzajemne bezpieczeństwo zależy od wszystkich ludzi,
- tworzy zasady zachowania się uczniów w szkole: w czasie lekcji, w czasie przerw, w drodze do i ze szkoły, podczas wycieczki szkolnej, podczas dyskoteki szkolnej.

Metody pracy:
aktywizujące – praca w grupach, „burza mózgów”, dyskusja
Środki dydaktyczne:
• Słownik języka polskiego, kartki papieru A3, mazaki;
• Statut Szkoły – rozdz. „Prawa i obowiązki ucznia” oraz WSO .

PRZEBIEG LEKCJI:
1. Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności).
2. Wprowadzenie do tematu zajęć.
3. Podział uczniów na 5 grup metodą odliczania.
4. Nauczyciel poleca wyszukać w słowniku pojęcia: zasada, norma, prawo, regulamin i obowiązek.
Każda z grup zapisuje na kartce definicję jednego pojęcia i liderzy grup odczytują głośno ich znaczenie.
(Załącznik 1)
5. Jakie są prawa i obowiązki uczniów?
Uczniowie zgłaszają się i omawiają prawa i obowiązki wynikające z regulaminów.
6. Opracowanie w grupach regulaminów:
Każda grupa otrzymuje na kartce polecenie przygotowania reguł postępowania w danej sytuacji:
grupa 1 – Zachowanie się ucznia podczas lekcji.
grupa 2 – Zachowanie się ucznia w czasie przerw.
grupa 3 – Zachowanie się ucznia w drodze do i ze szkoły .
grupa 4 – Zachowanie się ucznia podczas wycieczki szkolnej.
grupa 5 – Zachowanie się ucznia podczas imprezy szkolnej.

Uczniowie opracowują reguły, zapisują je pisakami na dużych arkuszach papieru, przymocowują magnesami do tablicy, po czym liderzy grup odczytują opracowane regulaminy. (Załącznik 2)
7. Konsekwencje nieprzestrzegania swoich obowiązków – praca ze Statutem Szkoły.
Każda grupa otrzymuje na kartce polecenie przygotowania skutków i następstw nieprzestrzegania przez uczniów Regulaminu Szkoły i Statutu. (Załącznik 3)

Uczniowie opracowują skutki i zapisują je pisakami na dużych arkuszach papieru, po czym liderzy grup odczytują odpowiedzi.

8. Podsumowanie zajęć:
Nauczyciel zwraca uwagę na to, że zasady i normy służą:
- określeniu co jest dopuszczalne a co nie,
- ochronie praw poszczególnych osób,
- rozwojowi poczucia wspólnoty szkolnej,
- integracji społeczności szkolnej.
Bezpieczeństwo w szkole tworzą wszyscy uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy i współpracujący ze szkołą rodzice.  
Załącznik 1

Zasada - reguła postępowania uznana przez kogoś za obowiązującą np. zasada dobrego zachowania.

Norma - w etyce: zasada postępowania - nakaz (zakaz) określonego zachowania w danej sytuacji – wyznaczająca obowiązki ...